• Svet exotických rastlín

"Liči-paradajka" (Solanum sisymbriifolium Lam)

Liči paradajka

Jedná sa o ďalšieho zaujímavého a nevšedného zástupcu rodu Ľuľok (solanum). Liči rajčiak (slovenský názov odvodený od „podobnosti“ plodu s ovocím liči ) po latinsky Solanum sisymbriifolium Lam (má ale viacero synoným napr. Solanum balbisii, alebo Solanum decurrens) je vytrvalá bylina, u nás pestovaná ako jednoročná. Pochádza z južnej Ameriky a vyskytuje sa v suchých oblastiach a subtropických lesoch a savanách, ale môžeme ho nájsť aj vo vlhkom prostredí. Dnes je rozšírený po celom svete. Do Európy sa rastlina dostala v 18 storočí. Je to bylina, resp. malý krík dorastajúca do výšky cca. 1m. Celá rastlina aj s členitými listami je pokrytá pichľavými tŕňmi. Listy sú pokryté drobnými lepkavými chĺpkami. Kvety sú veľké biele, niekedy s nádychom fialovej. Malý plod je uzavretý v pichľavom kalichu, ktorý po tom ako sa plod zväčší praskne, podobne ako pri niektorých machovkách . Plod je jasne červený jemne lepkavý. Chuť je podobná paradajkám s ovocnou príchuťou. Rastlina je považovaná za škodlivú na pasienkoch hovädzieho dobytka v južnej Amerike.

Rastlina liči paradajka

Mladá rastlinka Liči-paradajky

Plod liči paradajka

Chutný plod liči paradajky v pichľavom kalichu

Pestovanie a využitie Liči paradajky

Na pestovanie sú liči paradajky veľmi nenáročné. Vyžadujú podobné podmienky a starostlivosť ako klasické paradajky , prípadne machovky. Pestovať môžeme v nádobe, prípadne aj vo voľnej pôde. V nádobe môžeme pestovať ako viacročnú rastlinu. Vysievame skoro na jar, po objavení sa niekoľkých pravých lístkoch presádzame samostatne. Ak chceme pestovať vo voľnej pôde, presádzame na vonkajšie stanovište koncom mája. Plody začínajú dozrievať koncom mája.
Plody využívame na priamu konzumáciu ako chutnú zeleninu. Niekedy sa používa ako biologická ochrana pri pestovaní zemiakov pred háďatkom zemiakovým. Liči paradajky sa zasadia na území zasiahnutom výskytom háďatka, larvy sa živia jedovatými koreňmi liči rajčiakov a hynú. Následne sa na dané územie môžu vysádzať zemiaky.

Kvet liči paradajka

Rastlina liči paradajky kvitne počas celej sezóny  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach