• Svet exotických rastlín

Pestovanie paradajok (rajčín, rajčiakov) na balkóne a v byte

Paradajka

V minulosti patrili paradajky k exotickým rastlinám ktoré sa dostali do Európy spolu z ďalšími zaujímavými rastlinami z nového sveta. V dnešnej dobe sa však stali bežnou súčasťou aj našich záhrad, prípadne balkónov. V nasledujúcich riadkoch môžete nájsť niekoľko základných rád s pestovaním tejto chutnej zeleniny resp. správnejšie asi ovocia. Správny názov je rajčiak jedlý (po latinsky Solanum lycopersicum). Rastlina pochádza zo strednej a južnej Ameriky, do Európy sa dostala vďaka Krištofovi Kolumbovi. Ako jedlá zelenina sa však rozšírila až v 19 storočí. V dnešnej dobe je vyšľachtené obrovské množstvo odrôd líšiacich sa vzrastom, tvarom a farbou plodov a v neposlednom rade aj chuťou (je možné zohnať odrody s klasickou červenou farou, ale aj žlté a fialové odrody).
Paradajky sú na pestovanie v nádobe veľmi vďačné a každý z nás sa môže pochváliť svojou vlastnou úrodou chutných a zdravých paradajok (správne rajčiakov ;-). Pred tým ako sa dostaneme k pestovaniu, je nutné podľa prostredia (hlavne priestoru) zvoliť správnu odrodu. Volíme odrody s menším vzrastom, na veľkosti plodov až tak nezáleží. Veľmi populárne sú strapcové odrody a rôzne cherry rajčiaky. Takže keď sme si už zadovážili semienka, môžeme pristúpiť k výsevu. Ešte doplním, že semienka pre pestovanie v ďalšej sezóne môžeme získať z dopestovaných plodov. Paradajku rozpučíme a dáme do vlažnej vody, potom opatrne povyberáme semienka. Semienka sa snažíme očistiť, aby na nich neostávala dužina. Potom ich poriadne vysušíme a odložíme na suché, tmavé miesto až do nasledujúcej jari.

Semienka vysievame na jar, aby sme úrodu mali skôr predpestujeme si ich v malých sadbovačoch resp. v rašelinových zakoreňovačoch. Tieto sú veľmi výhodné, pretože pri presádzaní nedochádza k poškodeniu korienkov. Vysievame až vtedy keď sa dni predĺžia, pretože ak by sme výsev spravili príliš skoro rastliny by trpeli nedostatkom svetla a boli slabé (vyťahovali by sa za svetlom). Do sadbovačov semienka vysievame jednotlivo a udržujeme vo vlhku. Po tom ako rastlinka zmocnie presádzame do nádoby v ktorej budeme pestovať rajčiaky počas sezóny. Pre tých lenivejších (alebo pre tých ktorý nemajú priestorové možnosti) je možné zakúpiť už predpestované rastlinky rajčiaka. Na pestovanie použijeme dostatočne veľkú nádobu (Kvalitné kvetináče za výhodné ceny môžete nájsť napríklad tu), ak používame veľkú nádobu nepreháňame to ani s množstvom rastlín v nádobe, pretože by si rastlinky konkurovali. Pre tých ktorý majú manej času, alebo zabúdajú je vhodné použitie (samozavlažovacích truhlíkov). Pre väčšinu odrôd je nutné použiť pre rastlinky rajčiakov oporu, pretože by sa pod váhou plodov polámali. Na pestovanie použijeme dostatočne ľahký substrát s prídavkom zásobného hnojiva. V dnešnej dobe je možné zakúpiť rôzne substráty, špeciálne aj na pestovanie zeleniny.
Rastlinky pestujeme na svetlom a teplom mieste, pozor akurát dávame na priamy slnečný úpal za oknom na južnej strane. Polievame podľa potreby keď substrát jemne preschne. Počas vegetácie nezabúdame ani na prihnojovanie. Použijeme vo vode rozpustné hnojivá na kvet a plod. Keď nám rajčiak kvitne, nezabudneme rastlinku preniesť von resp. na balkón, aby došlo k opeleniu kvetov. Ako nám rastlinka rastie zaštipujeme spodné výhony, pretože tie rastlinu zbytočne vysiľujú (Kvalitné záhradné nožnice za výhodné ceny môžete nájsť napríklad tu). Na rastline môžeme očakávať podľa odrody väčšie množstvo plodov, ktoré zbierame priebežne počas sezóny. Na záver by som ešte doplnil, že je treba rastlinu pribežne sledovať a kontrolovať prítomnosť škodcov. Rastlina môže trpieť roztočmi (svilušky..), molicami a voškami. Pri výskyte škodcu musíme dostatočne skoro zasiahnuť, pretože škodce po premnožení dokážu rastlinu veľmi rýchlo zdecimovať naša práca vyjde navnivoč. Na záver ešte zopár fotografií ako postupovať pri sadení a starostlivosti o rastlinu.

Starostlilvosť o rajčiak

Pripravíme si semienka na siatie a zasejeme ich do kvetináčika hromadne, resp. použijeme rašelinové zakoreňovače

Starostlilvosť o rajčiak

Zasiate semienka paradajok v rašelinových "tabletách" v mojom mini skeníku

Starostlilvosť o rajčiak

Udržiavame vlhké, v teple a na svetle - nie však na priamom slnečnom úpale. Po krátkej dobe sa nám objavia malé rastlinky paradajok.

Starostlilvosť o rajčiak

Po tom ako majú rastlinky zopár pravých lískov, presadíme ich do nádob jednotlivo

Starostlilvosť o rajčiak

Ak pestujeme spoločne, tak opatrne vyberieme celý obsah kvetináča

Starostlilvosť o rajčiak

A opatrne oddelíme jednotlivé rastlinky paradajky, tak aby sme nepoškodili jemné korienky

Starostlilvosť o rajčiak

Mladé rastlinky paradajky zasadíme jednotlivo do nádob

Starostlilvosť o rajčiak

Popresádzané paradajky (teda správne rajčiaky)

Starostlilvosť o rajčiak

Popresádzané paradajky (rajčiaky) opatrne polejeme

Starostlilvosť o rajčiak

Potom im venujeme primeranú starostlivosť dokedy neprekorenia nové nádoby a potom presadíme do kvetináča v ktorom ich budeme pestovať

Rajčiak kvet

Kvitnúca paradajka

Rajčiaky

No a nakoniec naša balkónová úroda rajčiakov

Paradajky

Dobrú chuť ;-)




Ad
  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach