• Svet exotických rastlín

Kudránia

Kudránia

Latinské pomenovanie je Maclura tricuspidata, v staršej literatúre sa používa označenie Cudrania tricuspidata. Tento zaujímavý okrasný stromček, ktorého plody sú jedlé pochádza z východnej Ázie. V Číne sa môžeme stretnúť s označením Che, u nás sa v zriedkavo označovaný ako „jahodový strom", vďaka podobnosti plodov s plodmi jahody. Označenie jahodový stromček sa častejšie používa pre teplomilnú rastlinku psidium cattleianum, prípadne planiku. Kudránia je opadavý listnatý strom, znášajúci naše klimatické podmienky. Patrí do čeľade morušovitých a je príbuzná ďalšej zaujímavej okrasnej drevine maclura pomifera.
Jedná sa o menší strom, prípadne krík dorastajúci obvykle do výšky 6 metrov. Listy sú striedavé, podobné listom moruše , sú však menšie a svetlejšie zelené. Jedná sa o dvojdomú rastlinu, takže samčie a samičie kvety sa tvoria na samostatných stromoch a pre úrodu potrebujeme vlastniť aj samčiu aj samičiu rastlinu. Sú však dostupné aj samičie kultivary, ktoré tvoria plody partenokarpicky, teda bez opelenia. Plody týchto kultivarov neobsahujú semienka. Pred letom samčie aj samičie stromčeky začínajú kvitnúť zelenkavými kvietkami. Zo samičích sa po opelení vytvoria plody. Jedná sa o súplodie, vzdialene pripomínajúce niečo medzi morušou a liči. Plody dozrievajú v októbri a majú sýto červenú farbu. Sladkastá dužina obsahuje niekoľko hnedých, drobných semienok. Plody zberáme až po plnom dozretí, v chladnejších lokalitách to môže byť až po opade listov.

Kudránia

Kudránia

kudrania

Kudránia

Pestovanie a využitie Kudránie

Kudrániu je možné bez väčších problémov pestovať aj v našich podmienkach, jeho mrazuvzdornosť sa udáva až do-29°C, ale to platí skôr pre staršie stromy. Avšak pre dokonalé dozretie plodov sú vhodné teplejšie oblasti Slovenska. Vyžaduje si teplé slnečné stanovište. Pôda by mala byť hlboká, priepustná, ale bude rásť aj na horších pôdach. Počas horúcich letných dní je vhodné zalievanie, pretože pri dlhšom presušení zhadzuje nezrelé plody.
Plody v našich podmienkach dozrievajú v neskoršej jeseni a môžu sa jesť čerstvé, prípadne spracovávať. Pre uskladnenie nie sú vhodné a obraté vydržia, len pár dní. V Ázii sa využívajú takmer všetky časti rastlín v tradičnej medicíne, na širokú škálu zdravotných problémov. Rez je veľmi dôležitý pre správne tvarovanie kudránie, hlavne ak chceme pestovať ako strom a nie krík. Rez znáša veľmi dobre.
Rozmnožujeme pomerne ľahko rozmnožovať zo semienok, ale v tomto prípade nemáme zaručené koľko bude samčích a koľko samičích rastlín. Výhodnejšie je rozmnožovať odsadením koreňových výmladkov, prípadne štepením buď na vlastný podpník, alebo štepením na príbuzný druh maclura pomifera. Úspešnosť zakoreňovania odrezkov je nízka, a na nevyzreté výhonky musí byť aplikovaný hormonálny stimulátor.
V našich podmienkach netrpí chorobami, ani škodcami.
Predaj tejto zaujímavej okrasno – úžitkovej dreviny je pomerne zriedkavý, ale je ju možné kúpiť v niektorých záhradníctvach, jej cena je však pomerne vysoká.


Mohlo by Vás zaujímať:


Prečítajte si o ďalších zaujímavých cudzokrajných rastlinách



  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach