• Svet exotických rastlín

Jahodový strom (Psidium cattleianum (Sabine))

Jahodový strom

Jedná sa o tropický resp. subtropický strom pochádzajúci z južnej Ameriky. Je to vždyzelený stromček nižšieho vzrastu s tmavozelenými listami. Plody sú červené, ale pestuje sa aj žltoplodá odroda lucidum. (Kvalitné rastlinky Psidia si môžete objednať na stránkach citrus-shop.cz - s jednoduchým a lacným doručovanie aj na Slovensko). Plody sú sladké s trpkou šupkou s priemerom 2-3 cm. V plode sú drobné semienka ktoré pri konzumácii neprekážajú. Červenoplodá odroda v niektorých prípadoch môže byť cudzoopelivá, takže by sme potrebovali dve rastlinky pre získanie plodov. Kvety žltoplodej varianty lucidum sú zaručene samoopelivé.
V bytových podmienkach sa z rodu psidium pestuje ešte druh psidium guajava, ktorého plody sú väčšie.

Kvet Psidium cattleianum

Kvitnúce Psidium Cattleianum - jahodový stromček

Pestovanie jahodového stromčeka

Je to nenáročná veľmi dekoratívna rastlinka. Je vhodná na pestovanie aj pre začínajúcich pestovateľov. Ako už bolo spomenuté je to tropický stromček. Na prostredie však nie je príliš náročný. Cez leto mu vyhovuje letnenie – znáša aj priamy slnečný úpal. Vonku ho môžeme pestovať až do jesene, keď teploty klesajú k 0°C (avšak nie mladé rastlinky do 2-3 rokov). Staršie rastlinky znesú aj mierny mrazík – ale netreba to preháňať. Mladé rastlinky s nevyzretým drevom aj mierny mráz poškodí. Rastline nerobí problém ani celoročné pestovanie v bytových podmienkach. Dokonca aj v zime sa snaží rásť, avšak výhony niekedy zasychajú. Rastlinu pri pestovaní v byte v zimnom období umiestnime čo najbližšie k oknu. Pre nasadenie kvetov rastlinke vyhovuje zníženie teploty počas zimy, prípadne môžeme rastlinky vyniesť von na konci apríla (rastlinku umiestnime niekde v závetrí a najlepšie pri stene) a znížené teploty počas 3-4 týždňov by mali viesť k stimulovaniu rastlinky na kvitnutie. Rastlinu pestujeme v priepustnom výživnom substráte a počas sezóny pravidelne prihnojujeme. Pri vyššej teplote pravidelne zalievame aby substrát nepreschol.
Psidium sa rozmnožuje semienkami ale aj odrezkami. Aj semenáčik nám za pár rokov dorastie na pekný stromček a dočkáme sa aj plodov. Semenáče plodia vo veku 3-5 rokov. Rastlinu môžeme rozmnožovať aj odrezkami, je to pomerne jednoduché. Takto sa dočkáme plodov ešte skôr a to už v druhom roku pestovania.
Rastlinka je veľmi odolná a netrpí škodcami. Výnimočne ju môžu napadnúť svilušky, prípadne molice.

Psidium cattleianum Prírastky

Prírastky s jemne červenkastými lístkami>


Psidium cattleianum

Celkový pohľad na kvitnúcu rastlinu

Psidium cattleianum

Krásne žlté plody na rastlinke

Psidium cattleianum

Plody žltoplodého psidia po zbereAd
  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach