• Svet exotických rastlín

Oka (Oxalis tuberosa)

oka

Oka (prípadne Oca), po latinsky Oxalis tuberosa je jedna z najstarších kultúrnych rastlín južnej Ameriky, hlavne z oblastí Ánd. Môžeme sa stretnúť aj s označením Novozélandský jam aj keď medzi jamy nepatrí, prípadne slovenské pomenovanie a to kyslička hľuznatá (prípadne z češtiny šťaveľ hľuznatý). Do Európy sa rastlina dostala v roku 1830, o niečo neskôr okolo roku 1860 sa dostala aj na nový Zéland, kde sa stala pomerne populárna a získala svoje pomenovanie novozélandský jam. Je to 0,3 - 0,4 vysoká trvácna bylina rastúca v trsoch s trojpočetnými listami na dlhej stopke, veľmi podobná ďateline. Prezimujú podzemné hľuzy. U nás kvitne veľmi zriedkavo (pretože je to krátkodenná rastlina), kvety sú zvonovité, ružovej farby. Plodom je tobolka, ktorá po dozretí puká a vystreľuje semená do okolia. Pestuje sa pre hľuzy dlhé 3-15 cm s pozdĺžnymi ryhami v ktorých sú pupene, takže povrch je často zaškrcovaný. Farba je veľmi rôznorodá a môže byť belavej, sivej, žltej, ružovej až po fialovú. Dužina je svetlá, šťavnatá s mierne kyslastou poprípade sladkou chuťou, podľa odrody (kyslé odrody obsahujú viac kyseliny šťaveľovej).

Oka

Kresba Oky z diela Gartenflora [E. von Regel], vol. 32 (1883); Zdroj: plantgenera.org

Pestovanie a využitie oky

Jedná sa o rastliny pôvodom z južnej Ameriky, odkiaľ sa rozšírilo ich pestovanie aj na Nový Zéland odkiaľ názov novozélandský yam. Sú to rastliny tropickej klímy, rastúce do výšky 2800 až 4000 m, preto znesú aj mierne nižšie teploty. Bohužiaľ sú citlivé na dĺžku dňa a pri dni dlhšom ako 12 hodín väčšinou hľuzy netvoria. Pri teplote nad 28°C bujne rastie nadzemná časť. Oka je pomerne náročná na vodu, ale na pôdu je nenáročná. U nás môžeme pestovať vo fóliovníku, prípadne parenisku, kde sa snažíme počas leta skrátiť deň (zatieňovaním). Pestujeme podobne ako zemiaky, hľuzy sadíme do riadkov na vzdialenosť 40-60cm od seba. Hľuzy zberáme po prvých mrazíkoch, ktorý poškodí nadzemnú časť. Uskladňujeme chladnom bezmrazom priestore, najlepšie v nie príliš vlhkom substráte, prípadne piesku. Hľuzy vysádzame v máji. Hľuzy sa nemusia šúpať a používajú sa po dôkladnom umytí, čo vďaka „voskovému“ povrchu nie je náročné.
Hľuzy obsahujú až 75% vody, 11-22% sacharidov, bielkoviny, tuky a z minerálnych látok hlavne vápnik a železo. Pre človeka majú veľmi výhodnú skladbu aminokyselín, obsahujú aj menšie množstvo kyseliny šťaveľovej, ktorá však v strave nespôsobuje problémy. Niekedy sa používajú čerstvé, avšak väčšinou sa varia, prípadne pečú a podávajú sa ako príloha k mäsu. Kyslé odrody sa sušia a až následne sa používajú. Odrody z nižším obsahom kyseliny šťaveľovej sa používajú pri príprave dusených pokrmoch, smažené a podobne ako klasické zemiaky.



  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach