• Svet exotických rastlín

Podzemnica olejná (Arachis hypogaea)

Arašidy

Je málo známe, že aj podzemnica olejná inak aj tzv. búrsky oriešok, patrí medzi strukoviny. Pre semená podzemnice olejnej existuje množstvo pomenovaní a to už spomenutý búrsky oriešok, burák prípadne arašid. Podzemnica olejná pochádza z južnej Ameriky, kde sa pestovali už pred tisícročiami. Dnes sa pestuje celosvetovo v teplých oblastiach. Existujú odrody s priamou stopkou, ale aj poliehavé odrody. Kvitne drobnými žltými kvetmi. Po odkvitnutí sa predlžuje kvetná stopka až sa "zavŕtavajú" do zeme, kde sa z nich vytvoria struky s 2 semenami.

Podzemnica olejná

Kresba podzemnice olejnej z diela Ko¨hler, F.E., Medizinal Pflanzen, vol. 3 (1890); Zdroj: plantgenera.org

Pestovanie a využitie Podzemnice olejnej

Jedná sa o teplomilnú rastlinu, avšak v južných oblastiach Slovenska je ju možné pestovať aj u nás. Najvýhodnejšie je predpestovať priesady skoro na jar a na záhon už vysádzať sadenice vysoké 10-15cm v druhej polovici mája. Pre pestovanie je najvhodnejšia ľahšia piesočno-hlinitá výživná pôda. Počas vegetácie je potrebné dostatočné množstvo vody, až pred dozrievaním je nutné cca. mesiac sucha. Zberáme po tom ako zaschne nadzemná časť zaschne, tak že rýľom podoberieme koreňový bal aj s strukmi a tie potom oberieme. Necháme dôkladne vysušiť a potom upražíme.
Plody podzemnice olejnej sa používajú ako pochutina, prípadne sa z nich vyrába olej, alebo dnes už aj u nás známe arašidové maslo.  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach