• Svet exotických rastlín

Ďumbier lekársky (Zingiber officinalis (Roscoe)

Ďumbier - Zázvor

Ďumbier lekársky je kvitnúca rastlina patriaca do čeľade ďumbierovité (Zingiberaceae). Do rovnakej čeľade patria aj ďalšie rastliny využívané ako koreniny a to kurkuma, kardamón, galangal nazývaný aj thajský ďumbier, ale aj v japonskej kuchyni používaný Myoga (Zingiber mioga). Koreň ďumbiera sa používa ako korenie, resp. už odpradávna ako liečivo. Rastlina ďumbiera (zázvoru) pochádza z južnej Číny odkiaľ sa rozšíril do ostatných častí Ázie. Začiatkom nášho letopočtu sa cez Indiu dostal aj do Európy. Hlavne v Ázii sa už niekoľko tisíc rokov používa ako liečivá rastlina.
Ďumbier je teplomilná trvácna bylina s jednoročnou olistenou stonkou. Priama stonka je vysoká do jedného metra a vyrastajú z nej úzke listy. Púčiky rastúce v skupinách majú bielu, alebo ružovú farbu, kvietky sú žlté. Podzemky sa zberajú po tom ako zaschne nadzemná časť. Podzemok sa po vybratí a umytí sparí aby sa zabránilo nežiaducemu klíčeniu.
V súčasnosti je najväčším producentom ďumbiera India nasledovaná Čínou, ale k veľkým producentom ďumbiera patrí aj Nepál, Nigéria, Thajsko, Indonézia. Ďumbier sa však pestuje vo väčšine tropických a subtropických regiónoch.

zázvor

Celkovy pohľad na rastlinu zázvoru (Ďumbiera - správne po Slovensky); Zdroj: zlg.kepu.gov.cn

Pestovanie a využitie ďumbiera (zázvoru)

Vypestovanie si rastlinky zázvorovníka (to asi nebude správne ;-) je veľmi jednoduché. Keďže sa jedná o tropickú, resp. subtropickú rastlinu, u nás pestujeme len v nádobe, prípadne môžeme vyskúšať pestovanie v skleníku (Široký výber skleníkov a parníkov môžete nájsť napríklad tu), ale nočné teploty by nemali klesnúť pod 10°C. Rastlinka nie je príliš dekoratívna – má trávnatý vzhľad. Avšak ak si zasadíme do nádoby malý kúsok podzemnej časti koreňa, môže sa nám za jednu sezónu rozrásť až o 2/3.

Skoro na jar si odrežeme kúsok zakúpeného ďumbiera, dáme pozor, aby nebol suchý a najlepšie je, aby sa na ňom nachádzali puky resp. očká (z nich vyrastie rastlinka). Zasadíme ho naplocho do nádoby (Kvalitné kvetináče za výhodné ceny môžete nájsť napríklad tu) a zahrnieme zeminou – položíme tak aby očká smerovali hore. Použijeme veľmi ľahký substrát. Udržujeme vo vlhkosti a pri teplote okolo 23°C a o niekoľko týždňov sa nám objaví rastlinka. Nadzemná časť môže dorásť až do výšky 70 cm, vo svojej domovine aj do metra. Na pestovanie použijeme svetlé miesto, ale snažíme sa vyhnúť priamemu slnečnému úpalu. Vhodné je pravidelné rosenie rastlinky (Široký výber postrekovačov) Na jeseň nadzemná časť zaschne, vtedy je časť zberať „úrodu“ t.j. vybrať z nádoby koreň a časť z neho použiť podľa uváženia, časť zase použiť na ďalšie pestovanie. Rastlinka sa rozmnožuje výhradne vegetatívne – teda odrezkami z koreňa. Na jeseň ak bude mať vhodné podmienky, sa môže stať, že nám zakvitne (drobné žlté kvietky – ktoré kvitnú v noci), ale je to veľmi málo pravdepodobné.
Receptov ako ďumbier – zázvor použiť je možné nájsť nespočetne veľa. Ako liečivka je vhodná na rôzne choroby npr. cukrovka (diabetes II. Typu), podporuje trávenie, znižuje cholesterol v krvy, znižuje krvný tlak a pri mnohých ďalších ochoreniach a problémoch. Vzhľad tejto rastlinky nie je príliš atraktívny, avšak ako koreninu resp. úžitkovú rastlinu určite stojí za to vyskúšať pestovať.

zázvor

Klíčiaci zázvor; Zdroj: zlg.kepu.gov.cn

zázvor

Detail listu; Zdroj: zlg.kepu.gov.cn

zázvor

Detail na kvet; Zdroj: zlg.kepu.gov.cn




Ad
  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach