• Svet exotických rastlín

Čremcha (Prunus subg. Padus)

Čremcha ICO

10 október, 2020 | Autor: Marián Ftorek
Jedným zo zabudnutých druhov v minulosti používaných ako ovocie, prípadne liečivky je aj dnes už takmer zabudnutá čremcha. V severnej Amerike sa jej hovorí aj Hackberry , hagberry prípadne strom Mayday. Existuje niekoľko druhov tohto podrodu, ktoré sa vyskytujú v miernom pásme celej severnej pologule. Z niektorých druhov boli vyselektované aj veľkoplodé a chutnejšie odrody, ktoré je možné pestovať v záhradách. Jedná sa o opadavý väčší ker, resp. strom, listy tvarom podobné listom čerešne, kvitne koncom jari, po olistení bielymi päťpočetnými intenzívne voňajúcimi kvetmi vyrastajúcimi v previsnutých hustých strapcoch. Z nich sa vytvárajú strapce malých kôstkovíc zväčša červenej, purpurovej až čiernej farby, ale boli vyselektované aj žltoplodé odrody resp. druhy. Vo vnútri plodu sa nachádza jedno drsné, tvrdé, guľovité semienko. Pre svoje plody sa využívajú hlavne druhy:

  • Čremcha neskorá (Prunus serotina) - Pochádza zo Severnej Ameriky, v Európe má invazívny charakter. V Amerike sú podľa výskytu známe niektoré variety a napríklad v Poľsku bola vyšľachtená odroda Żółwin. Plody dozrievajú od septembra a neopadávajú, takže ich môžeme zbierať ešte aj v októbri.
  • Čremcha červená (viržínska) (Prunus virginiana) - Severoamerický druh, z ktorého boli vypestované, resp. su známe niektoré kultivary ako napríklad 'Shubert', 'Canada Red', 'Duerinckii', 'Leucocarpa', 'Xanthocarpa' , 'Lee', ‘Yellow Bird’ a ďalšie. Tento druh je značne skorší oproti čremche neskorej. Plody dozrievajú už v júli.
  • Čremcha obyčajná (Prunus padus) – je to pôvodná drevina, vyskytujúca sa od Európy až po Áziu. Podľa výskytu sa rozlišujú dve variety a to čremcha obyčajná Európska a Ázijská (Prunus padus var. padus a var. Commutata).
  • ... existujú aj ďalšie odrody pestované zväčša ako okrasné

Kvet čremchy

Krásne kvety čremchy vyrastajúce v strapcoh

Pestovanie čremchy

Čremche vyhovujú slnečné stanovištia. Prirodzene sa vyskytuje vo vlhkých lesoch, na ich okrajoch, prípadne na okrajoch vodných tokov. Kvety sú samoopelivé, len niektoré druhy môžu pri cudzom opelení zvýšiť výnosy. Na pestovanie a starostlivosť je to naozaj nenáročný druh a hodí sa na ekologické pestovanie. Rastline zabezpečíme dostatok miesta na slnečnom až polotienistom stanovišti. Korunu zväčša nie je nutné kontrolovať rezom, ale volíme voľnorastúci tvar. Škodcami ani chorobami netrpí takže nie je potrebná žiadna chemická ochrana.

Plody čremchy

Krásne tmavé plody čremchy vyrastajúce v strapcoch

Využitie čremchy

Hlavne v minulosti bola čremcha využívaná od Európy, cez Áziu až po Severnú Ameriku ako ovocie, prípadne ako liečivá rastlina. Plody sa pre svoju často trpkú chuť zväčša k priamemej konzumácii nehodia a využívajú sa hlavne na spracovanie. Niektoré z novších vyselektovaných odrôd však už môžu byť využité aj na priamy konzum. Majú bohaté využitie ako prísada kompótov, na výrobu marmelád, štiav a podobne. Z čremchy sa pripravujú vynikajúce vína a cenené destiláty. Plody môžeme aj sušiť a používať ako hrozienka.
Nepozberané plody sú aj významnou súčasťou potravy vtákov odtiaľ aj anglické pomenovanie vtačia čerešňa. Svoj význam majú aj ako medonosná rastlina. Drevo sa často používalo v rezbárstve.
Všetky časti rastliny okrem dužiny obsahujú glykozid amygdalín, ktorý sa štiepi na glukózu, benzaldehyd a kyanovodík a preto sú pri požití nebezpečné. V ľudovom liečiteľstve sa kôra užívala ako močopudný a potopudný prostriedok.


Mohlo by Vás zaujímať:


Prečítajte si o ďalších zabudnutých ovocných drevinách zo záhrad starých rodičov



  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach