• Svet exotických rastlín

Schizandra čínska (Schizandra chinensis (Turcz.))

Schizandra

Jedná sa o popínavú rastlinu krovitého vzrastu pochádzajúcu z ďalekého východu. Patrí do rodu schizandra, ktorý obsahuje asi 25 druhov. Je známa a využívaná viac ako 1000 rokov. Je to rastlina klasickej čínskej medicíny. (Predaj rastlín schizandra) Môžeme sa stretnúť s viacerými pomenovaniami ako napríklad čínske hrozno, prípade čínsky citrónovník. V starej čínskej literatúre je schizandra popisovaná ako "strom piatich chutí", kyslej, horkej, sladkej, ostrej a slanej. V poslednej dobe sa jej pestovanie zvýšil záujem po tom ako sa prišlo na jej liečivé a povzbudzujúce účinky. Vo svojej domovine rastie divo v listnatých a zmiešaných lesoch.
Schizandra je pomaly rastúca opadavá liana dorastajúca do dĺžky až 8 metrov, v našich podmienkach menej. Listy sú bledozelené, lesklé, eliptické na konci zašpicatené, mierne zúbkované s dlhou červenkastou stopkou. Listy rovnako ako celá rastlina ma jemnú citrónovú arómu. Kvety sú krémovo biele, prípadne ružovkasté, jemne voňajúce, kvitnúce neskoro na jar. Semenáče začínajú kvitnúť po 4 roku. Divo rastúce schizandry bývajú často dvojdomé. Ale aj jednodomé rastliny často v prvých rokoch vytárajú len samčie kvety až neskôr samičie, prípadne aj obojpohlavné. Z nich sa vytvárajú plody, červené nie veľké bobule vyrastajúce v strapcoch obsahujúcich do 20 plodov. Plody schizandra začínajú dozrievať v našich podmienkach v septembri. Dužina plodov je aromatická, sladkokyslá s intenzívnou chuťou. Plod schizandry obsahuje jedno až dve semená. Semienko je žltkasté asi mm dlhé obličkovitého tvaru. Po rozhryznutí majú kvôli vysokému obsahu silíc silne korenistú chuť a ostrú arómu. Majú ešte vyšší obsah prospešných látok ako dužina plodov. Z dospelej rastliny môžeme získať až 4 kg plodov. Pre zvýšenie výnosov je vhodné pestovať aspoň dve rastliny.

Schizandra

Plody schizandry čínskej

Pestovanie a využitie Schizandry čínskej

Na pestovanie je schizandra veľmi vhodná a nenáročná rastlina. Je plne mrazuvzdorná a úplne jej vyhovujú naše klimatické podmienky. Pre pestovanie schizandry použijeme ľahký, priepustný, výživný substrát s mierne kyslou pH reakciou (pH 4,8-5,6) obohatený o kompost. Vyhovuje jej slnečné stanovište, avšak hlavne mladé rastliny sa snažíme chrániť pred priamym slnkom, tienením. V zime znesie mráz aj -35°C, skôr je náchylná na neskoré jarné mrazíky. Mladé rastlinky v prvom roku pestovania môžeme chrániť pred silnými zimnými mrazmi, napríklad prihrnutím kôrou, alebo podobne. Počas sezóny pravidelne prihnojujeme. Počas suchého letného obdobia sa snažíme zavlažovať.
Schizandra sa zväčša rozmnožuje vegetatívne, zakorenením polodrevnatých výhonkov s 3-5 očkami, prípadne veľmi jednoducho potápaním, prípadne najvhodnejšie odsadzovaním výmladkov vyrastajúcich z koreňov. Tie odkopávame spolu s časťou koreňov. Schizandra sa zväčša semenami nerozmnožuje, pretože mladé semenáčiky rastú spočiatku veľmi pomaly a majú pomerne slabý koreňový bal. Najjednoduchšia je kúpa kvalitnej odrody, predaj schizandry zabezpečujú viaceré záhradníctva. Kvalitné rastlinky schizandra čínska pestované v nádobách, ktoré možno vysádzať počas celého roka, môžete nájsť v e-shope záhradníctva Limbach. Ak by sme predsa chceli vypestovať schizandru zo semienka, je nutné semená pred výsevom studeno stratifikovať, to je umiestniť na chladné miesto po dobu 6-8 týždňov a až následne vysievať. Rez schizandry nie je potrebný, škodcami ani chorobami netrpí. Pre pestovanie je vhodné použiť oporu, prípadne pestovať popri plote, pergole, alebo podobnej pevnej opore.

Využitie schizandry je veľmi široké a všetky časti rastliny sa vyznačujú svojimi blahodarnými účinkami na zdravie. Schizandra priaznivo ovplyvňuje a posilňuje nervovú sústavu, zvyšuje výkonnosť, aktivitu, sviežosť a zmierňuje únavu. Jej hlavná zložka schizandrin, ktorú obsahujú všetky časti rastliny pôsobí dlhodobo. Plody sa zberajú na jeseň a obsahujú vitamín C, mnoho minerálov a samozrejme tonizujúcu zložku schizandrin a schizandrol. Plody a listy používame na prípravu čajov čerstvé, ale aby sme ich priaznivé účinky mohli využívať po celý rok uskladňujeme ich sušené. Listy sa zberajú na čaj v priebehu augusta. Plody môžeme použiť na prípravu štiav, avšak to je pomerne prácne. Z kôry sa pripravujú nálevy, semená môžeme vylúhovať v alkohole. Sušené plody môžeme pridávať aj do iných čajov. Plody rovnako najlepšie uskladníme sušením.
Schizandra je na pestovanie veľmi nenáročná rastlina, ktorej využitie je veľmi široké a jej používanie nám prináša mnoho zdravotných benefitov.



Ad
  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach