• Svet exotických rastlín

Rambután (Nephelium lappaceum L.)

Rambután

V zimnom období sa na pultoch predajní niekedy môžeme stretnúť s plodmi rambutanu. Rambutan patrí do čeľade Sapindaceae, po slovensky mydlovníkovité. Označenie rambutan pochádza z domorodého „rambut“ čo znamená vlas a smeruje k „vlasatému“ vzhľadu plodov rambutanu. Rambutan pochádza z juhovýchodnej Ázie odkiaľ sa rozšíril do ostatných tropických oblastí sveta. Jedná sa o veľmi populárne tropické ovocie. Rambutan patrí do štvorice príbuzných populárnych tropických druhov (zaradených do rôznych rodov, pulsan je rovnaký rod), ale veľmi podobných a patriacich do rovnakej čeľade. Sú to:

  • Liči
  • Longan
  • Pulasan (Nephelium mutabile Bl.)– popísaný nižšie

Rastliny sú si podobné a podobné majú aj plody.
Rambutan je vždyzelený tropický stredne vysoký strom dorastajúci do výšky 5-10m. Rastie vo vlhkých tropických nížinách. Listy väčšinou zložené z 2-4 párov lístkov, dlhé asi 9-25cm. Kvitne drobnými žltastými kvetmi . Rastú na dlhých stopkách na koncoch konárov po 8-40 kvetoch. Kvety na jednej rastline bývajú obojpohlavné, samčie a samičie, ale existujú aj odrody iba so samčími či samčími kvetmi. Kvitne 2x do roka a po odkvitnutí sa objavujú plody podobné liči . Pod „chlpatým“ kožovitým oplodím, sa nachádza príjemná sladká dužina obopínajúca pomerne veľké semeno. Semeno obsahuje až 40% tuku a niekde sa po upražení používa ako pochutina. Z jedného dospelého stromu sa môže získať až 150kg ovocia.

Rod Nephelium obsahuje až 20 druhov, ktoré majú zväčša len miestny význam. Sú to napr. N. bassacensis (Pierre); N. eriopetalum (Miq.) – prináša malé kyslé plody, z ktorých sa pripravujú šťavy; Nephelium xerospermoides, alebo aj inak „vlasatý“ Rambutan. Ďalším druhom tohto rodu prinášajúcim kvalitné ovocie s relatívne väčším významom je pulasan (Nephelium mutabile (Bl.)).

Pulasan (Nephelium mutabile (Bl.))

Rovnako ako rambutan pochádzajúci z juhovýchodnej Ázie. Strom je veľmi podobný rambutanu, má menšie kopijovité listy a rastie pomalšie. Existujú rôzne odrody, ktoré sa odlišujú farbou plodov. Plody sú podobne ako rambutan pokryté pomerne mäkkými ostňami, sú však o niečo sladšie a dužina je jednoduchšie oddeliteľná od semena. Pestovateľské podmienky sú totožné s rambutanom, tzn., že sa jedná o rastlinu vlhkých tropických nížin. Semeno je jedlé aj surové a chuťou pripomína mandle . Mimo juhovýchodnú Áziu sa vyskytuje veľmi zriedka.

Rambután

Rastlina rambutánu z diela Hoola van Nooten, B., Fleurs, fruits et feuillages choisis de l’ille de Java: peints d’apres nature, (1880); Zdroj: botanicus.org


Pestovanie a využitie rambutánu

Jedná sa o rastlinu tropických nížinatých oblastí, preto je jeho pestovanie v našich podmienkach možné jedine vo vykurovanom tropickom skleníku, kde teploty v zime neklesne pod 15°C. Ideálna teplota pre rast je okolo 27°C. Vyžaduje ľahké, výživné, priepustné pôdy, dobre zásobené vodou. Rozmnožuje sa najčastejšie vzdušným potápaním, prípadne štepením semenáčov. Semenáče nastupujú do rodivosti po 6-8 rokoch. Semená rambutanu sejeme plytko do výsevného substrátu a udržujeme vo vlhku a pri teplote cca 28°C., klíčiť začnú za 4 až 6 týždňov. Sejeme len čerstvé semená, po vybratí z plodu. Na presádzanie je rambutan náchylný, preto sa snažíme pestovať vo väčšej nádobe a nepresádzame príliš často. Počas vegetácie pravidelne prihnojujeme, obzvlášť náročný je rambutan na výživu počas kvitnutia a dozrievania plodov.
Využitie plodov je hlavne ako čerstvé stolové ovocie. Vyznačujú sa príjemnou sladkou chuťou a považujú sa za jedno z najchutnejších ovocí juhovýchodnej Ázie. Plody sa dajú kompótovať a zavárané v plechovkách sa niekedy objavujú aj v našich predajniach. Ako už bolo spomenuté je možné pražiť semená. Okrem toho sa niektoré časti rastliny využívajú ako súčasť ľudového liečiteľstva. Plody nie sú príliš vhodné k uskladňovaniu ani preprave, preto sa s nimi u nás často nestretávame.



Ad
  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach