• Svet exotických rastlín

Areka obecná (Areca catechu L.)

Betelový orech

Areka obecná je štíhla palma z čeľadi arekovité pochádzajúci z Malajzie. Niekedy je nesprávne nazývaná aj betelový orech. Názov betelový orech pochádza z toho že plody arekovej palmy sa žuvajú zabalené do betelových listov. Betel je liána patriaca do čeľade pieprovité, podobne ako čierne korenie. Je to štíhla vysoká palma na vrchole listy 1,5-2 metre dlhé. Pod nimi vyrastajú v dlhých latách nazelenané drobné kvety, z ktorých po opelení vyrastajú žltastá bobuľovina v zrelosti oranžová. Vo vnútri ktorej nájdeme semená – „betelové orechy“.

Areka obecná

Kresba arekovej palmy z diela Koehler, F.E., Medizinal Pflanzen, vol. 2 (1890); Zdroj: plantgenera.org


Pestovanie a využitie Areky obecnej

Jedná sa o tropickú palmu, ktorú však môžeme pestovať aj v nádobe. V nádobe však rovnako dorastá pomerne veľkú výšku. Pestujeme v trvalo teplom prostredí, teplota by nemala klesnúť pod 15°C. Pre pestovanie je najlepší vyhrievaný skleník, kde môžeme docieliť aj zvýšenú vzdušnú vlhkosť. Množí sa zväčša semenami, ktoré však musia byť čerstvé.

Orech zabalený v betelovom liste sa v celej juhovýchodnej Ázii žuje pre svoje povzbudzujúce účinky. Aby sa uvoľnila účinná látka je nutné pridať ešte malé množstvo hydroxidu vápenatého (hasené vápno). Účinnou látkou je alkaloid arekolín. Viacero štúdií dokázalo mnoho nepriaznivých účinkov na zdravie.


  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach