• Svet exotických rastlín

Opuncia (Opuntia ficus indica L. (Mill))

Opuncia

Slovenský názov je opuncia figová a niekedy sa môžeme stretnúť s pomenovaním plodov – kaktusové figy. S touto rastlinou sa môžeme stretnúť v dovolenkových destináciách, kde sa často pestuje aj ako nepriepustný plot. Jedná sa o kaktus s plochými oválnymi zhrubnutými výhonkami. Výhonky sú košato rozkonárené a tvoria „kry“ vysoké až 5 metrov. Na výhonkoch sú jemné štetinovité tŕne, ktoré sa ľahko lámu a vnikajú do pokožky. Preto pri manipulácii musíme byť opatrný. Obojpohlavné kvety vyrastajú na vrcholoch vrchných výhonkoch po obvode. Kvety bývajú žlté prípadne červené. Plody sa vytvárajú po opelení kvetov. Plodom je vajcovitá, prípadne oválna bobuľa zelené, žltá, prípadne červená, ktorá vznikne vydutím kvetného výhonku. Tenká šupka plodu je podobne ako výhony pokrytá jemnými tŕňmi (glochídiami), prípadne tŕňmi. Pri manipulácii s plodmi treba byť preto rovnako opatrný. Šťavnatá dužina obklopuje tmavé semená ponorené v rôsolovitej dreni. Využitie zrelých plodov je hlavne ako surové ovocie, prípadne do ovocných šalátov. Plody sa priečne rozrežú a dužina sa vyjedá, prípadne je ich možné ošúpať. Využiť sa dajú aj sukulentné výhonky, ktoré sa varia a používajú ako zelenina. Na opuncii parazituje aj červec nopálový (coccuscacti), ktorý sa používa v kozmetike ako červené farbivo (košenila).
Pestuje sa aj príbuzný druh Opuncia tuna vyznačujúca sa 3-5 cm tŕňmi, jej použitie je podobné ako využitie opuncie figovej. Existujú aj mnohé ďalšie druhy napr. Opuncia cilindrica, Opuncia rufida, Opuncia mikrodasys a mnoho ďalších.

Opunmcia

Obrovský kaktus opuncia plný chutných plodov

Pestovanie a využitie opuncie

S touto rastlinou sa môžeme stretnúť vo všetkých suchých bezmrazích oblastiach sveta. Pochádza však z Mexika odkiaľ pestovanie opuncie rozšírilo. Rozmnožuje sa najčastejšie vegetatívne a to zakoreňovaním výhonkov. Rozmnožovanie je jednoduché - odlomíme 1-3 výhonky a tie necháme zaschnúť až do doby keď sa začnú vytvárať „zárodky“ korienkov – hnedé hrbolčeky (2-3 týždne), vtedy výhonok zasadíme do piesčito štrkového substrátu. Okrem rozmnožovania výhonkami je možné použiť na zakorenenie aj plod. A jednoducho sa dá rozmnožovať aj semenami, očistené a osušené semená sejeme do piesku, udržuje vo vlhku, po pár týždňoch nám vyrastú mladé rastlinky (s dvoma nepravými lístkami) a až neskôr začne vyrastať zhrubnutá stonka. Potom môžeme jednotlivo presádzať. Prijateľnosť semien je veľmi vysoká.
Pestovanie opuncií je veľmi jednoduché. Keďže sa jedná o sukulent vyžaduje si piesčito štrkový substrát, na dno dáme dosatočne veľkú drenážnu vrstvu. Zalievanie mierne až po preschnutí substrátu. V zime opuncii vyhovuje bezmrazé chladné zimovanie do 10°C s obmedzením zálievky na minimum. Počas sezóny pár krát prihnojíme špecializovaným hnojivom na kaktusy. Vyhovuje mu slnečné stanovište, počas sezóny môžeme preniesť von (pozor však na prílišné premokrenie pri daždivejšom počasí – musí byť dostatočná drenážna vrstva). Presádzame na jar podľa potreby. S plodením v našich podmienkach je to horšie a plodov sa pravdepodobne nedočkáme. Na pestovanie treba mať pripravený dostatočný priestor, pretože dorastá do naozaj veľkých rozmerov. Zo škodcov s ktorými sa pri pestovaní opuncie môžeme stretnúť sú: svilušky, roztočce, puklice a vlnatky.

Opunmcia

Pri oberaní plodov tzv. kaktusových fíg je potrebné si dávať veľký pozor na drobné pichľavé chĺpky.


Opuncia

Jednotlivé články kaktusu sú plné plodov

Semenáč opuncie

Opuncia vypestovaná zo semienka



Ad
  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach