• Svet exotických rastlín

Kľukva veľkolodá

Kľukva veľkoplodá

20 apríl, 2019
Kĺukva veľkoplodá, alebo aj brusnica veľkoplodá, prípadne americká brusnica je u nás nie príliš rozšíreným drobnoplodým ovocím. Latinské pomenovanie je Vaccinium macrocarpon. Pochádza zo severnej Ameriky kde je jej pestovanie značne rozšírené a pestuje sa na veľkých plochách. Kľukva veľkoplodá je príbuzná aj u nás vyskytujúcej sa kľukve močiarnej, avšak príbuznosť s brusnicou pravou, alebo obyčajnou lat. Vaccinium vitis-idaea je vzdialenejšia. Jej plody sú však väčšie a aj úrodnosť je vyššia. Kľukva vytvára dlhé poliehavé výhony, z ktorých počas vegetačného obdobia vyrastá krátky plodonosný obrast. Na výhonkoch sú drobné neopadavé dužnaté listy. Kvety sa podľa polohy pestovania a samozrejme aj podľa odrody začínajú objavovať od júna a potom počas celého leta. Niektoré odrody majú tendenciu kvitnúť v dvoch vlnách, pričom „letné“ kvitnutie je výraznejšie a aj druhá úroda je výdatnejšia. V dnešnej dobe je vyšľachtený široký sortiment odrôd líšiacich sa kvalitou plodov ako aj dobou zrenia. Medzi kvalitné odrody kľukvy veľkoplodej dostupné aj u nás patria napríklad:

  • ' Big Pearl ' - veľkoplodá bohato rodiaca brusnica s množstvom chutných červených plodov.
  • 'Pilgrim' - odroda s veľkými plodmi žiarivo červenej farby stredne skorá odroda
  • 'Mc Farlin' - neskorá odroda s kvalitnými plodmi
  • ' Searles' -
  • ' Stevens ' - stredne skorá odroda
  • 'Howes' - odroda s oválnymi, kyslastými plodmi, ktoré sú dobre skladovateľné /li>
  • 'Ben Lear' - Plody sú mierne podlhovasté, vytvára množstvo plodonosných výhonov a tým dosahujeme značnú úrodu
  • 'Early Black' - je to skorá, staršia odroda. Plody sú menšie ako niektoré moderné odrody, ale sú sladké a výrazne červené.

Plody kľukvy veľkoplodej

Kľukva veľkoplodá a jej krásne plody

Pestovanie kľukvy veľkoplodej

Prirodzene sa Americká brusnica vyskytuje na rašelinistých podmáčaných pôdach. Z toho vyplývajú aj podmienky, ktoré treba pre úspešné pestovanie tejto rastliny dodržať. V prvom rade je nutné podotknúť, že pre pestovanie je nutný vlhký rašelinový substrát s kyslou pH reakciou od 3,5 - 4,5 pH. Pre pestovanie vyberieme slnečné stanovište, ale dá sa pestovať aj na polotienistom mieste. Pôda musí byť dostatočné vlhká a nevysúšavá. Na rozdiel od pravých brusníc je vhodné aj trvalé zamokrenie, takže vystlaná jama nepotrebuje odtokové otvory, alebo stačia aj malé. Pestovať je ju možné aj vo vyšších nadmorských výškach, kde sa príliš nedarí iným ovocným druhom. Pred výsadbou mladých rastlín si musíme pripraviť miesto pre pestovanie, najskôr zbavením sa vytrvalých burín a samozrejme úpravou pH substrátu. Ak máme na pozemku zásaditú pH reakciu, je nutné vystlať dno nádoby plastovou fóliou, aby nedochádzalo k neutralizácii rašeliny. Prípadne môžeme zvoliť pestovanie v nádobe, kde však musíme zabezpečiť pravidelnú zálievku dažďovou vodou. Po výsadbe ako prevencia vysúšaniu substrátu a aj ako prevencia pred zaburinením použijeme mulč z ihličnatých stromov, prípadne 3-5 cm vrstvu hrubozrnného piesku. Keďže kľukva korení veľmi plytko, okopávaniu sa vyhneme.
Na výživu nie je kľukva náročná, občas môžeme použiť hnojivo na kyslomilné rastliny. Samozrejme musíme pri suchom počasí zavlažovať dostatkom vody.
Rez vykonávame tak, aby sme skrátili dlhé poliehavé výhony z ktorých nám vyrastá plodonosný obrast. Ak je porast prestarnutý a prehustený môžeme ho zrezať kompletne 5-10 cm od zeme. Týmto spôsobom je možné pestovať kľukvu na jednom stanovišti aj niekoľko dekád.
Rozmnožujeme zakoreňovaním odrezkov priamo do záhonov. Odrezky pomerne dobre zakoreňujú. Prípadne pre rozmnožovanie môžeme použiť potápanie. Predaj sadeničiek kľukvy veľkoplodej zabezpečuje množstvo záhradníctiev, prípadne aj internetových predajcov, pritom cena sadeničky je zväčša len niekoľko eur.
Plody v malopestovateľských podmienkach zberáme priebežne ručne, potom ako sa plody zafarbia do červenej farby. Skoré odrody dozrievajú už od konca augusta, pri neskorých odrodách až začiatkom zimy, v chladnejších častiach Slovenska sa neskoré odrody neodporúča pestovať pretože nestíhajú dozrievať.
Škodcami, ani chorobami kľukva zvyčajne v našich podmienkach netrpí.

Využitie kľukvy veľkoplodej

Použitie plodov veľkoplodej kľukvy je veľmi široké. Plody môžeme použiť rovnako v surovom stave ako aj na prípravu rôznych džemov, džúsov, kompótov a podobne. Plody sa vyznačujú vysokým podielom rôznych prospešných látok a vitamínov a preto sú niekedy používané aj ako liečivá rastlina, ako pomoc pri rôznych problémoch. Existuje množstvo receptov na kuchynské použitie plodov kľukvy.

Mohlo by Vás zaujímať:


Prečítajte si o našich klasických ovocninách


Prečítajte si o ďalších zabudnutých ovocných drevinách zo záhrad starých rodičov


Prečítajte si o našich klasických drobnoplodých ovocninách"


  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach