• Svet exotických rastlín

Mana

mana

Mana, prípadne manna je označenie pre sladké výlučky prevažne púštnych rastlín. Názov sa používa podľa pokrmu ktorým podľa biblie boh živil Izraelský ľud počas cesty pôšťou. Okrem nižšie spomenutých rastlín produkujúcich manu sa v biblii spomínané „pršanie many“ počas exodu ktoré však skôr pripomína vetrom roznášané jedlé lišajníky, napríklad Lecanora esculenta. Ako náhradu cukru pravdepodobne manu používať nebudeme, ale svoju pozornosť si určite zaslúži keďže bola používaná ako potrava u púštnych národov už po tisícročia. Okrem spomenutých rastlín manu produkujú aj iné rastliny napríklad niektoré druhy austrálskych eukaliptov, prípadne niektoré ďalšie rastlinky.

Manovec maurorum (Alhagi maurorum)

Manovec maurorum, alebo v češtine manovec mouřeninský. Patrí do čeľade Fabaceae (bôbovitých) , rastie v púšťach Egypta, Sýrie a Iránu. Jedná sa o tŕnitý ker takmer bezlistý, kvitne ružovkastými kvetmi z ktorých sa vytvoria struky. Počas horúcich dní sa z vetvičiek vylučuje sladká živica, ktorá tuhne na červené zrnká tzv. židovskú, alebo perzskú manu.

Mana

Manovec maurorum, Zdroj: commons.wikimedia.org/CC


Tamariška manová (Tamarix mannifera)

PRIPRAVUJEM !!!

Mana

Tamariška manová, Zdroj: Meneerke Bloem/CC
Ad
  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach