• Svet exotických rastlín

Budhovo ovocie - Luo-chan-kuo

 Budhovo ovocie - Luo-chan-kuo

Luo-chan-kuo je trvácna lianovitá rastlina patriaca do čeľade tekvicovitých (lat.Cucurbitaceae) , kde zaraďujeme mnoho druhov zeleniny, prípadne ovocia pestovaných aj u nás. Jej latinské pomenovanie je Siraitiagrosvenorii. Môžeme sa stretnúť s viacerými fonetickými prepismi jej čínskeho názvu ako luohanguo, lohankuo, prípadne z Vietnamčiny la hanqua. V západnom svete sa udomácnilo pomenovanie pre plody ktoré prináša Budhovo ovocie, Arhatove ovocie prípadne ovocie mníchov. Rastlina pochádzaz južnej Číny a severného Thajska.
Je to popínavá liana ktorá vďaka úponom šplhá po okolitej vegetácii, prípadne umelej konštrukcii. Dorastá do dĺžky 3-5 metrov. Má úzke srdcovité listy dlhé do 20cm. Kvitne žltými kvietkami, z ktorých sa po opelení vytvárajú guľovité plody s priemerom 5-7 cm žlto-zelenej, prípadne zeleno-hnedej farby. Po usušení majú plody hnedú farbu. Pod hladkou tenkou šupkou sa nachádza sladká dužina obsahujúca množstvo drobných semien.
Rastlina sa pestuje pre svoje ovocie, ktoré sa vyznačuje svojou výnimočnou sladkosťou obsiahnutou v dužine. Ovocie obsahuje 25-38% sacharidov, hlavne glukózu a fruktózu. Jeho sladkosť je však zvýraznená obsahom mogrosidov patriacich k triterpénovým glykozidom (saponíny), ich obsah v čerstvej dužine je asi 1%. Udáva sa že extrat z ovocia je až 300 krát sladší ako cukor. Ovocie ďalej obsahuje aj vitamín C. Vďaka tomu je extrakt z ovocia vhodnou alternatívou k cukru.

Budhovo ovocie

Kvety Luo-chan-kuo


Pestovanie a využitie Budhovho ovocia

Luo-chan-kuo sa pestuje najmä v južných provinciách Číny. Rastlinám vyhovuje skôr mierne tienisté stanovište. Pestuje sa len v teplých oblastiach. V súčasnej dobe sa mnoho plodov vypestuje na plantážach. Pestovanie v našich podmienkach vo voľnej pôde možné nie je. Pestovanie je možné len v teplom skleníku, prípadne vo veľkej nádobe. Klíčenie semien je pomalé a môže trvať aj niekoľko mesiacov.

Ovocie sa využíva už po stáročia ako sladidlo, prípadne ako tradičná liečivá rastlina. Západný svet objavil túto rastlinu až v 20 storočí. Vo svojej domovine sa niekedy dužina je surová a z hornej šupky sa pripravuje čas. Najčastejšie sa však ovocie suší v peciach a z neho sa získava sladký extrakt. Bohužiaľ tento extrakt obsahuje niektoré nepríjemné chuťové zložky, preto je používaný obmedzene. Z ovocia sa pripravuje chladný, prípadne aj teplý nápoj. Prostredníctvom extrakcie sa z dužiny získava koncentrovaný extrakt v podobe prášku obsahujúci až 80% mogroside. Extrakt z ovocia sa potom predáva aj na našom trhu. Existuje aj technológia ktorá pripravuje šťavu z tohto zaujímavého plodu zbavenú nežiaducich pachutí.

Budhovo ovocie

Budhovo ovocie - Luo-chan-kuo
Ad
  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach