• Svet exotických rastlín

Wasabi (Wasabia japonica)

wasabi

Wasabi (lat. wasabia japonica, syn. Eutrema japonica) patrí do čeľade kapustovitých. Niekde sa wasabi označuje aj ako japonský chren. Koreň resp. podzemok wasabi sa používa ako korenie s výraznou arómou. Rastlina wasabi rastie prirodzene pozdĺž korýt potokov a riek v horských údoliach Japonska. Zo silného koreňa vyrastajú listy veľké 20-40cm. Pestované sú hlavne dve odrody a to W.japonica Daruma a mažumu, ale existuje mnoho ďalších odrôd. Pestovanie je pomerne náročné a existuje len niekoľko miest s vhodnými podmienkami na komerčné pestovanie wasabi. Vzhľadom na vysoký dopyt je veľké množstvo wasabi vyvážané z Japonska. Okrem toho na trhu je dostupné veľké množstvo náhražiek wasabi, vytvorených hlavne z chrenu a horčice.

Wasabi

Rastlina wasabi

Pestovanie a využitie wasabi

V Japonsku sa wasabi pestuje na terasovitých štrkových záhonoch ktorými preteká studená horská voda. V zimnom období znesie pokles teploty k -10°C. U nás je ho možné pestovať v interiéry, prípadne vonku so zimným prenášaním na zimovisko. Pestujeme na tienistom mieste, a nevystavujeme priamemu slnku. Substrát na pestovanie by mal byť výživný, priepustný a stále vlhký. Miska môže stáť stále vo vode. V zime umiestnime do priestoru s nižšou teplotou, najlepšie okolo 10°C. Substrát udržujeme aj počas zimy stále vlhký. Na rozdiel od iných rastlín nezastavuje rast počas zimných mesiacov. Podzemok "zberáme" najskôr po dvoch rokoch, kedy dorastie do rozmerov vhodných na spracovanie.
Wasabi sa najčastejšie používa na dochucovanie v japonskej kuchyni a to hlavne pri príprave suši, sašimi. Najlepšie je pripravovať wasabi strúhaním priamo pre podávaním, pretože na vzduchu rýchlo stráca arómu. Wasabi sa predáva v podobe koreňa, pasty prípadne prášku. Okrem koreňov sa používajú aj čerstvé listy ktoré majú rovnako korenistú ostrú chuť. Tradične sa v Japonsku na strúhanie používa strúhadlo zo žraločej kože, ale dnes je už zväčša nahradené keramickými strúhadlami, ktoré majú prednosť pred kovovými.

Wasabi

Rastlina wasabi rastúca pri vodných tokoch

Wasabi kvet

Kvitnúce wasabi  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach