• Svet exotických rastlín

Muškátovník pravý (Myristica Fragrans)

Muškátový orech

Jedná sa o vždyzelený dvojdomý tropický strom z čeľade muškátovitých (Myristicaceae). Strom pochádza z Indonézskeho súostrovia Moluky. Muškátovník dorastá do výšky až 15m, výnimočne aj viac. Kvitne bledo žltými voskovitými voňavými kvetmi, z ktorých sa po opelení vytvárajú bobule guľovitého, prípadne hruškovitého tvaru podobné marhuli, obsahujúce semeno, nazývané muškátový oriešok. Dužinatý miešok obaľujúci semeno, sa suší a pripravuje sa z neho korenie zvané muškátový kvet. Takže korenie muškátový kvet nie je kvet tohto stromu, ale spomenutý miešok. V rannom stredoveku bol obchod s korením muškátu v rukách arabských obchodníkov. Od začiatku 16 storočia obchod z muškátom ovládli Portugalci a ovládali ho až do 17 storočia, kedy si súostrovie Moluky podrobili Holanďania. Holanďania potom obchod s muškátom ovládali niekoľko storočí. Podarilo sa im muškátovník pestovať len na dvoch ostrovoch a z ostatných sa im ho podarilo zlikvidovať. Obmedzovaním pestovania a vývozu držali cenu tohto korenia na vysokej úrovni. V dnešnej dobe sa okrem Indonézie tiež pestuje v Malajzii, v Karibiku , a to najmä v Grenade , južnej Indii, ale aj v iných tropických regiónoch. Medzi iné druhy, ktoré sa používajú ako nepravý muškátový orech patria; Papuánsky muškátový oriešok M. argentea z Novej Guiney , a M. malabarica pochádzajúca z Indie .
Plod po plnom dozretí praskne na dve polovice a odhalí jedlú červenkastú dužinu, ktorá obklopuje jedno semeno - muškátový orech. Muškátové oriešky sa sušia postupne na slnku počas 6-8 týždňov s občasným obracaním. Počas sušenia sa muškátový oriešok zmenšuje a oddeľuje od pevného osemenia. Potom sa rozbije škrupina a vyberie sa semeno. Sušené muškátové oriešky sú sivohnedé oválne so zvráskaveným povrchom asi 2-4cm veľké. Korenie vyrábané so semien má charakteristickú, príjemnú vôňu.

Muškátovník pravý

Kresba Muškátovníka pravého z diela Koehler, F.E., Medizinal Pflanzen, (1890) ; Zdroj: plantgenera.org

Pestovanie a využitie muškátovníka

Jedná sa o tropický strom, preto pre svoj rast vyžaduje tropické podmienky t.j. vysokú teplotu a vysokú vzdušnú vlhkosť. V našich podmienkach by muškátovník bolo možné pestovať jedine v tropickom skleníku. Jedná sa o dvojdomú rastlinu, takže je nutné pestovať samčie aj samičie rastliny. Zväčša sa rozmnožuje vrúbľovaním, pretože neexistuje spoľahlivá metóda na rozlíšenie samčích od samičích rastlín. Niekedy sa rozmnožujú vzdušným potápaním, ale tu je úspešnosť rozmnožovania nižšia, takže sa príliš často nepoužíva.
Muškátový orech, ale rovnako aj kvet sa používa na dochucovanie mnohých druhov pečiva, mäsa, údenín, omáčok, zeleniny, ale aj nápojov. Z muškátového orieška sa vyrába aj tzv. muškátové maslo, ktoré sa používa podobne ako kakaové maslo. Vo veľkom množstve ma halucinogéne účinky a je toxický.



  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach