• Svet exotických rastlín

Koriander siaty - (Coriandrum sativum)

Koriander siaty

Koriander siaty je jednoročná bylina pochádzajúca zo Stredomoria a z blízkeho východu. Jedná sa o jednoročnú rastlinu dorastajúcu do výšky až 70cm. Pestuje sa ako bylinka, ale aj korenie. Ako bylinky používame mladé spodné lístky. Tieto lístky sú podobné vňaťovému petržlenu. Lístky koriandra sa používajú na dochucovanie exotických jedál. Neskôr sa vytvárajú úzke čiarkovité listy. Vtedy začína koriander aj kvitnúť drobnými bielymi kvietkami. Plodom je suchá dvojnažka, ktorá po prasknutí obsahuje semeno používané ako korenie .

Koriander

Kresba koriandru Losch, F., Krauterbuch, unsere Heilpflanzen in Wort und Bild (1905) ; Zdroj: plantgenera.org

Pestovanie a využitie koriandru

Na pestovanie nie je koriander náročný. Môžeme ho pestovať rovnako na záhone ako aj za oknom, alebo na balkóne v nádobe. Vyžaduje výživný, priepustný substrát s dostatkom vápnika. Koriandru vyhovuje slnečné stanovište, znesie aj plné oslnenie. Na záhon vysievame koncom marca, doba vzchádzania je zhruba 25 dní. Ak koriander pestujeme v nádobe môžeme vysievať celoročne. Až do tvorby plodov je pomerne náročný na vlahu. Po vytvorení plodov mu vyhovuje suché slnečné počasie. Plody zbierame po vysušení stoniek. Semená po zbere necháme dôkladne preschnúť a pred použitím ich rozdrvíme. V nádobe koriander pestujeme hlavne pre mladé lístky, používané ako bylinka. Lístky striháme priebežne až pokiaľ sa nezačnú vytvárať úzke listy, vtedy rastlinku zlikvidujeme a vysejeme nanovo. Zo škodcov sa môžeme stretnúť s molicami, voškami, prípadne rôznymi roztočmi (svilušky).

Ako už bolo spomenuté mladé čerstvé lístky sa používajú do orientálnych jedál na dochutenie. Lístky sa po posekaní pridávajú až pred koncom tepelnej úpravy. Semená používame na korenie mäsitých jedál, indických pokrmov a podobne.

Koriander

Mladé lístky koriandra vhodné na dochutenie exotických pokrmov, ale nielen ich

Koriander

Postupne sa začínajú tvoriť typické ihličkovité listy, tie už ako bylinky vhodné nie sú  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach