• Svet exotických rastlín

Kiwano (Cucumis metuliferus E. Mey)

Kiwano

Kiwano (niekedy sa používa kivano, prípadne názov africká rohatá uhorka) patrí do čeľade tekvicovitých (cucurbitaceae), podobne ako uhorky a iné druhy rodu Cucumis pôvodom v Afrike a Ázii. Okrem už spomenutých uhoriek ďalšie druhy rodu Cucumis majú len miestny význam a sú málo rozšírené. V poslednej dobre však aj na pultoch našich obchodov môžeme nájsť zaujímavé ostnaté „tekvičky“ kiwano. Pôvod tejto jednoročnej byliny je v južnej Afrike, kde dodnes rastie aj divo. Je to plazivá rastlina s jemne chlpatými stopkami (výhony) na ktorých rastú rovnako jemne chlpaté tmavozelené listy podobné uhorkám. Kvitne žltými kvetmi z ktorých sa po opelení vytvárajú vajcovité plody (až 15cm dlhé) najskôr zelené neskôr v zrelosti s oranžovou šupkou (s bledšími fľakmi) a s typickými výčnelkami. Vo vnútri sú početné ploché biele semená so zelenými „mieškami“ ktoré vytvárajú „dužinu“. Na rozdiel od uhoriek sa jedia v plnej zrelosti, chuťou pripomínajú uhorku sú však jemne kyslejšie, ak nie sú plne dozreté v chuti cítiť trpkosť. Ich hlavné využitie je skôr ako dekorácia ovocných šalátov a pod. V polopúštnych oblastiach boli cenené aj ako bohatý zdroj tekutín. Viac informácií o tomto zaujímavom ovocí sa môžete dočítať na stránkach o plode kiwana.

rastlina kiwano

Bujno rastúca popínavá rastlina kiwano


samčí kvet kiwana

Kvet kiwana

Pestovanie kiwana

Pestovanie tejto hlavne z estetického pohľadu zaujímavej rastliny je pomerne jednoduché a je rovnaké, ako pestovanie uhoriek. Po vybratí semien z plodu tieto vyberieme a očistíme v teplej vode od dužiny a môžeme ich v teplej vode nechať niekoľko hodín máčať. Na prevenciu plesní ich môžeme ošetriť nejakým vhodným fungicídom. Sejeme ich do výsevného substrátu skoro na jar. Vo vlhkom substráte klíčia po niekoľkých dňoch. Po vyrastení niekoľkých pravých lístkov ich presadíme jednotlivo. Dávame pozor na poškodenie korienkov. Na stanovište ich sadíme koncom mája keď už teploty neklesajú pod 10-12°C. Skôr je ich vhodné sadiť do skleníka. Vyhovuje im ľahký výživný substrát. Je možné ich pestovať aj vo väčšej nádobe, ale nie je to najšťastnejšie, kvôli dlhým výhonom. Aj v skleníku ich sadíme k opore ku ktorej sa môžu prichytávať a neležia na zemi. Dlhé výhony skracujeme, aby sme podporili kvitnutie. Kiwano kvitne počas celého leta, plody zberáme po plnom dozretí koncom leta až do jesene. Keďže podobne ako uhorky sú náchylné na plesne, hlavne počas vlhkejšieho obdobia ošetrujeme ich rovnakými fungicídmi ako uhorky.

samičí kvet kiwana

Samičí kvet kiwana už so zárodkom plodu

mladý plod kiwana na rastline

Mladý nezrelý plod kiwana na rastline, jeho rast je veľmi rýchly




Ad
  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach