• Svet exotických rastlín

Figovník obyčajný (Ficus carica)

Figovník

Figovník obyčajný je subtropický strom, resp. ker patriaci do čeľade morušovitých (Moraceae) kde je jedným z okolo 800 druhov rodu Ficus (subtropických, prípadne tropických drevín). Figovník rodí ovocie jedlé figy, ktoré patrí medzi jedny z prvých pestovaných kultúrnych rastlín. Z archeologických nálezov existujú dôkazy o pestovaní figovníkov 9000 pnl. Figovník pochádza z oblasti blízkeho východu a západnej Ázie. Počas tisícok rokov kultúrneho pestovania bolo vyšľachtených nespočet odrôd a variet.
Jedná sa o opadavý strom resp. krík dorastajúci do výšky 3-5 metrov niekedy aj viac zo širokou korunou. Listy sú veľké členité tmavozelenej farby. Pri poranení ronia latex ktorý je dráždivý. Existujú jedno aj dvojdomé odrody, avšak u nás sa pestujú odrody ktoré tvoria plody partenokarpicky teda bez opelenia. Ekológia kvitnutia resp. opeľovania je veľmi komplikovaná a opelenie zabezpečuje, len jeden druh osičky. Preto v našich podmienkach pestujeme už spomenuté odrody prinášajúce plody partenokarpicky. Plody sú hruškovité až guľovité po dozretí tmavofialovej farby. Plody sa vytvárajú bez zjavného kvitnutia v pazuchách listov po jednom. Ak pestujeme figovník vonku plody dozrievajú z jarného kvitnutia od polovice augusta, plody z druhého letného kvitnutia nestihnú dozrieť. Avšak nie každý rok a to hlavne v chladnejších oblastiach stihnú dozrieť figy aj z prvého kvitnutia. Ak však figovník pestujeme v nádobe tak môžeme zberať počas zimy aj druhú úrodu fíg.
Možno nie pre každého je známe, že figovník je možné s úspechom pestovať aj u nás. Ako si dopestovať vlastné figy sa môžete dočítať v nasledujúcich riadkoch.
Tu je niekoľko najznámejších odrôd figovníkov:

  • Brown Turkey
  • Alma
  • King
  • Kadota
  • Adriatic
  • Mission
  • Celeste
  • Pereta
  • ........... a mnoho mnoho ďalších odrôd

Existuje aj tzv. horská figa, jedná sa o divorastúcu figu ktorá rastie v horských suchých oblastiach. Údajne znesie teploty až do -40°C a aj výraznejšie sucho.


Kresba figovníka

Kresba figovníka z diela Thomé, O.W., Flora von Deutschland Österreich und der Schweiz (1885)

Pestovanie figovníka

Figovník je na pestovanie pomerne jednoduchá rastlina ktorá nevyžaduje špeciálnu starostlivosť. Figovník obyčajný znesie pokles teplôt -10°C. staršie rastliny do -15 až -18 °C. Z toho vyplýva že v teplejších vinohradníckych regiónoch ho môžeme pestovať aj vo voľnej pôde, ak žijeme v chladnejšom regióne zvolíme skôr pestovanie v nádobe a počas vegetácie letníme vonku. (Kvalitné kvetináče za výhodné ceny môžete nájsť napríklad tu)
Na pôdu nie je figovník príliš náročný nevyhovujú mu len veľmi ťažké zamokrené zeminy a veľmi kyslé zeminy. Najvhodnejšie sú ľahšie priepustné a výživné zeminy. Počas sezóny hlavne rastliny pestované v nádobách pravidelne prihnojujeme spolu so zálievkou. Von vysádzame figovníky aspoň 2 roky staré, aby sme zamedzili poškodeniu mrazom na mladých jednoročných výhonoch. Rastlinu zasadíme o niečo hlbšie ako rástla v kvetináči. Figovník sadíme na slnečné stanovište chránené pred vetrom, najlepšie niekde k južnej strane domu. Pekne rastie aj na priamom slnku, vyhýbame sa pestovaniu v plnom tieni. Počas zimy rastlinu aspoň čiastočne chránime prikrytím slamou, čečinou prípadne prihrnutím zeminou. Niekedy sa môže stať, že celá nadzemná časť vymrzne, ale na jar vyženie nové výhony z koreňov.
Rez znáša figovník veľmi dobre, takže pri reze sa nemusíme báť. Rez vykonáme skoro na jar, keď zároveň odstránime namrznuté časti. Tvar udržujeme skôr kríčkový, rezom podporujeme plodivosť, ak by sme nerezali nové výhony sú dlhé a rastlina sa nerozvetvuje. Plody sa zväčša tvoria na vyzretom minuloročnom dreve. (Záhradné nožnice môžete nájsť napríklad tu)
Ak pestujeme figovník v nádobe, presádzame na jar do väčšej nádoby. Počas zimy doprajeme figovníku vegetačný odpočinok a zimujeme ho pri teplote pod 12°C, môžeme aj v úplnej tme.
Škodcami netrpí, výnimočne sa môžeme stretnúť s molicami, ale to skôr pri skleníkovom prípadne interiérovom pestovaní.
Figovník sa jednoducho rozmnožuje odrezkami. Odrezky odoberáme v predjarnom období. Spodok zrežeme šikmým rezom oproti očku, vrch kolmo. Spodok môžeme ponoriť do stimulátora zakoreňovania. Potom zapichneme do pripraveného množiaceho substrátu, substrát udržujeme vlhký. Figovník by mal zakoreniť za 1-1,5 mesiaca.

Figy

Figa na figovník pestovaný voľne vonku

Figy

Mlada figa a mladý výhonok figovníka



Ad
  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach