• Svet exotických rastlín

Cukrová trstina (Saccharum officinarum L.)

Cukrová trstina

Cukrová trstina, alebo po latinsky Saccharum officinarum patrí do čeľade lipnicovité (Poaceae). Pochádza pravdepodobne z juhovýchodnej Ázie a z Oceánie odkiaľ sa rozšírila na Filipíny, Indie a neskôr do Karibiku. V Európe sa začala pestovať až v 7 storočí v Španielsku a na Kanárskych ostrovoch. Jedná sa o mohutné trávy, kde z mohutného podzemku vyrastajú hladké 2-9 m vysoké a 2-5 cm široké steblá obsahujúce bielu, sladkú dreň. Steblo môže mať rôznu farbu od zelenú, cez žltú až po fialovú ba dokonca čiernu s nerovnomernou vosku. Vo všeobecnosti sú odrody s farebnou stonkou odolnejšie voči chladu. Steblá sú kolienkaté, z každého kolienka vyrastá list (čepeľ dlhá až 2 metre), a je tu jeden koreňový a jeden stopkový púčik. Spodné listy zasychajú a ostáva len výrazné kolienko. Listy sú len vo vyššej časti rastliny. Na vrchole vyrastá latovité kvetenstvo, ktoré sa však vytvára len vzácne a potom rastlina hynie. Plodom je oválne k obidvom koncom zašpicatené zrno.
Na svetovej produkcii trstinového cukru sa najviac podieľa druh S. officinarum, aj keď komerčne sú využívané hlavne medzidruhové krížence. Medzi najväčších producentov cukrovej trstiny patria Brazília, India a Kuba. Na získanie cukru sa pestujú aj iné druhy napr.

  • Saccharum sinense - alebo Čínska trstina, ktorá má vysoké, ale tenké steblá a nižší obsah cukru.
  • Saccharum barberi - niekedy pestovaná v Indii a Pakistane. Má krátke šedavo zelené, prípadne biele krátke steblá.
  • Saccharum edule - má listy pokryté chĺpkami
  • Saccharum spontaneum - divo rastúci druh vyskytujúci sa hlavne v Bengálsku a Pandžábe. Je využívaný na kríženie pre získanie nových druhov.
  • Saccharum robustum - rovnako divo rastúci druh vyskytujúci sa na brehoch riek na Novej Guinei. Spolu s predchádzajúcim druhom sa využíva na získavanie nových krížencov. Dorastá do výšky až 10m.
  • Cukrová trstina

    Plantáž cukrovej trstiny


    Pestovanie cukrovej trstiny je rozšírené vo všetkých tropických a teplých subtropických oblastiach. Teda pestovanie cukrovej trstiny na Slovensku nie je možné, teda aspoň voľne vonku. Pre pestovanie sú najvhodnejšie priepustné, výživné a na vlhkosť bohaté pôdy s vysokým obsahom dusíka. Pre rast a obsah cukru sú ideálne teploty 25 - 29°C. Rozmnožuje sa výhradne vegetatívne a to sadením stonkových odrezkov. Zber nastáva zhruba po 7-15 mesiacoch v závislosti od odrody a klimatických podmienkach. Steblá sa odrezávajú tesne nad zemou, kde je obsah cukru najvyšší. Po tom sa odsekne zelený vrchol a steblo sa zbaví suchých listov. Aj v dnešnej dobe sa veľká časť cukrovej trstiny zberá a spracováva ručne, aj keď na veľkých (bohatých) farmách sú už používané veľké moderné stroje. Chemické zloženie stebiel sa líši podľa odorody a samozrejme od pestovateľských podmienok. Priemerne steblá obsahujú 68-75% vody, 7-20% sacharózy, 0,4-1,4 fruktózy a glukózy, ale aj tuk, organické kyseliny, pektín, škrob a minerálne látky.

    Využitie cukrovej trstiny

    Cukrová trstina je využívaná na výrobu trstinového cukru, niekedy označovaného ako hnedý cukor. Pozberané steblá cukrovej trstiny sa v továrňach rozrežú na menšie časti, tie sa drvia a následne lisujú. Získaná šťava sa filtruje, odparuje až začne kryštalizovať a vznikne surový trstinový cukor. Ten sa následne rafinuje (teda čistí) a vzniká klasický biely kryštalický cukor. Trstinový cukor (takmer čistá sacharóza) sa využíva v potravinárstve. Melasa, ktorá vzniká ako vedľajší produkt pri výrobe cukru je základom pre výrobu destilátu - rumu. Svoje využitie si nájdu aj zbytky po lisovaní (tzv. bagaso) a to na kŕmenie dobytka. Zbytky rastlín je možné použiť aj v papiernickom priemysle na výrobu papiera, prípadne ako palivo. Hnedý trstinový cukor obsahuje zbytky melasy a preto sa dá povedať, že je zdravší v porovnaní s bielym cukrom vďaka obsahu určitého množstva minerálnych látok v melase. Avšak z nutričného pohľadu je z cukrom bielym úplne rovnocenný. V tropických oblastiach sa chladené, očistené a nakrájané časti stebiel žuvajú ako ovocie sladkej chuti.



    Ad
  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach