• Svet exotických rastlín

Akébia päťpočetná (Akebia quinata)

Akébia päťpočetná

Ak hľadáme zaujímavú popínavú rastlinu, akébia päťpočetná určite splní naše požiadavky. Jedná sa o drevnatú lianu pochádzajúcu z Ázie. Patrí do rodu akébia, ktorý okrem popisovanej akébie obsahuje celkovo 4 druhy a jedného kríženca. Sú to Akébia päťpočetná (quinata), trojpočetná (trifoliata), päťlistá (Akebia × pentaphylla), chingshuiensis a longeracemosa. Pôvodne sa vyskytovala v celej východnej Ázii, od Japonska, cez Kóreu, až po strednú Čínu. Svojim všestranným využitím sa stala veľmi populárnou v celej Ázii. Vďaka vôni a chuti dužiny plodov sa môžeme často stretnúť s pomenovaním čokoládový vynič.
Jedná sa o opadavú, prípadne v teplejších oblastiach poloopadavú drevnatú lianu. Kmienok dorastá až do dĺžky viac ako 12 metrov. Ako už napovedá názov tak listy sú päťpočetné, jednotlivé lístky sú eliptické dlhé 3-6 cm tmavozelenej farby na lícnej strane, sivasté na rube. Rastlinka vytvára samčie aj samičie kvietky, a je cudzoopelivá, takže pre dosiahnutie úrody je nutné vlastniť aspoň dve odlišné odrody (geneticky rozdielne rastlinky). Bez cudzieho opelenia sa plody netvoria. Krásne kvety sa tvoria na jar. Samičie kvety sú väčšie tmavofialové, až čokoládové. Samčie rastú v trsoch, sú drobnejšie a zafarbujú sa od bielej, cez ružovú až po červenú farbu. Pri kvitnutí šíria príjemnú sladkú, vanilkovú vôňu. Po opelení sa zo samičích kvetov vytvorí zaujímavý plod. Plodom je oválna tobolka dlhá asi 10cm obsahujúca jedlú sladkú rôsolovitú dužinu. V dužine sa nachádza množstvo čiernych, lesklých semienok. Jej farba sa zmení zo zelenej na svetlo fialovú. Dužnatá tobolka v zrelosti po dĺžke puká. Plody v našich podmienkach dozrievajú v auguste až septembri-
Je dostupných viacero odrôd líšiacich sa hlavne veľkosťou a farbou kvetov, sú to napríklad odrody Albiflorus, Purple Bouquet, Shirobana, Leucanta a Silver Bells, Variegata.

Makrula

Akébia

Pestovanie a využitie Akébie

Jedná sa o veľmi nenáročnú popínavku, ktorá je vhodná na zakrytie pergôl, stien, prípadne plotov. Počas jednej sezóny dokáže prirásť aj niekoľko metrov. Vo svojej domovine najlepšie rastie na vlhších stanovištiach v okolí vodných tokov. Dobre rastie v dobre priepustných, vlhkých pieskovitých pôdach, ale dobre sa prispôsobí takmer každej pôde. Najlepšie výsledky pri pestovaní dosiahneme na slnečnom, až polotienistom mieste.
Rozmnožuje sa potápaním, polovyzretých letných výhonkov, prípadne sa rozmnožuje semenami. Očistené semienka vysievame na jar do výsevného, vlhkého substrátu.

Akébia má značne široké využitie a okrem ozdobnej funkcie môžeme zužitkovať takmer celú rastlinu. Okrem sladkej dužiny nachádzajúcej sa v oplodí, môžeme využiť aj samotnú šupku. Šupka má jemne horkastú chuť a dá sa použiť ako zelenina, napríklad je ju možné naplniť mletým mäsom a vysmažiť. Okrem toho mladé jemné výhonky sa dajú pridať do šalátov. Pevné a pružné výhonky sa v Ázii tradične používajú na pletenie napríklad košíkov. Okrem toho sa využívajú listy, stonky, korene na prípravu rôznych čajov, tinktúr, mastí v tradičnej Ázijskej medicíne. Stonky obsahujú draselné soli, ktoré pôsobia močopudne.


Mohlo by Vás zaujímať:


Prečítajte si o ďalších zaujímavých cudzokrajných rastlinách



  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach