• Svet exotických rastlín

Rozmnožovanie odrezkami

Je to vegetatívne rozmnožovanie a získame ním geneticky identickú rastlinu s materskou rastlinou. Je veľmi vhodné pre svoju jednoduchosť a krátkosť času. Odporučil by som ho hlavne pre začínajúcich pestovateľov. Týmto spôsobom môžeme zužitkovať odrezky, ktoré získame pri tom ako rastlinu upravujeme rezom. K nevýhodám rastliniek získaných rezkovaním patrí, že rastlinka má slabší koreňový systém a je náchylnejšia na choroby, ale ak sa o rezkovance náležite staráme získame plnohodnotnú rastlinu, ktorá skoro kvitne a plodí. Vhodné rastliny na zakoreňovanie sú hlavne citrónovníky, cedráty, fortunela, dosť ťažko sa zakoreňujú mandarínky, ale aj pomaranče. Zakoreňovanie týchto rastlín je zložité, ale nie nemožné. Vo všeobecnosti lepšie zakoreňujú rýchlo rastúce druhy.
V nasledujúcich krokoch si popíšeme jednoduchý spôsob, ako si rozmnožíme citrusy z odrezkov.

Ad

Získanie odrezkov

Odrezky získavame zo zdravím vitálnych a plodiacich rastlín. Najvhodnejšie sú jednoročné polodrevnaté výhony, ale zakoreniť sa dajú aj drevnaté a aj bylinné odrezky. Odrezky získavame pri reze stromčekov v predjarnom období, ale aj v iných obdobiach roka, avšak vtedy je úspešnosť ujatia nižšia. Najvhodnejšie obdobie pre rezkovanie je apríl – jún. Odrezky majú potom čas na prekorenenie a do zimy sú dostatočne silné.

Rozmnožovanie odrezkami

Konáriky na rezkovanie vyberáme z mladých dozretých častí citrusov

Príprava rezkov

Keď máme dostatočné množstvo pripravených konárikov, môžeme pristúpiť k príprave rezku. Potrebujeme ostrý nôž na úpravu rezkov. Rezky si narežeme tak že každý rezok má 4-5 očiek – t.j. miest kde sú lístky, prípadne kvietky. Spodný rez vedieme šikmo proti spodnému očku (ak nevieme presne ako môžeme rezať aj kolmo). Spodné listy odrežeme. Vrchný rez vedieme kolmo tesne nad očkom (listom) – nikdy nenechávame holé drevo bez očiek pretože to by zaschlo. Dbáme na to aby rez bol čistý a hladký. Veľmi vhodné je použitie stimulátorov zakorenenia, môžu byť práškové, alebo tekuté. V tekutom stimulátore spodok rezku necháme namočený podľa návodu ( obvykle 12hodín). Do práškového stimulátora vsunieme spodný koniec rezku – dĺžku, ktorú budeme sadiť do zeme.

Rozmnožovanie odrezkami

Odrezaný konárik narežeme na časti z 3-5 očkami (miestami kde sú listy prípadne púčiky)

Rozmnožovanie odrezkami

Spodný rez vedieme šikmo oproti očku

Rozmnožovanie odrezkami

Vrchné 2 - 3 listy skrátime na 1/3, aby sme obmedzili odpar vody z listov

Rozmnožovanie odrezkami

Spodné listy odstránime úplne - tie budú pod zemou

Rozmnožovanie odrezkami

Pripravený odrezok na sadenie. Vrchný rez vedieme kolmo tesne nad očkom, prípadne necháme vrchný list, ak sa jedná o vrchol vetvičky.


Zasadenie pripravených odrezkov

Takto pripravené rezky môžeme sadiť do pripraveného substrátu. Na sadenie použijeme najlepšie špeciálny substrát na rozmnožovanie, ale dá sa použiť aj klasický odľahčený substrát. Na sadenie sa použijú nádobky, alebo kelímky s priemerom tak okolo 5 cm, môže byť aj viac. Na spodok nezabudneme dať drenážnu vrstvu a nádobky naplníme substrátom. Pripravíme si jamku a rezok zasadíme. Ak používame práškový stimulátor dávame pozor, aby sme nezotreli stimulátor. Potom opatrne zatlačíme substrát okolo rezku, tak aby sa rezok nehýbal.

Rozmnožovanie odrezkami

Pripravené odrezky na zasadenie

Rozmnožovanie odrezkami

Na koniec odrezku nanesieme stimulátor zakorenenia (na tú časť, ktorá pôjde do substrátu)

Rozmnožovanie odrezkami

Do pripravených sadbovačov so substrátom, si spravíme dierky primeranej hĺbky.

Rozmnožovanie odrezkami

Odrezky napicháme do pripravených jamiek, dávame pozor aby sme nezotreli stimulátor.

Rozmnožovanie odrezkami

Odrezok pevne pritlačíme, aby sa nehýbal.

Starostlivosť o rezkovance

Potom ako sme si zasadili všetky rezky, musíme navlhčiť substrát, dávame ale pozor aby sme ho nepremokrili až príliš a rezkovanec nezadusili. Odrezky musíme držať vo vysokej vzdušnej vlhkosti, platí pravidlo, že čím vyššia teplota pri zakoreňovaní tým vyššia vzdušná vlhkosť. Na rozmnožovanie odrezkami preto používame mini-skleníky prípadne odrezok prikryjeme odrezanou plastovou fľašou, aby sme mohli udržovať vysokú vzdušnú vlhkosť. Listy pravidelne rosíme, aby nedochádzalo k strate vody. Množiareň nezabúdame každý deň na chvíľu vyvetrať, aby sa nám nepremnožili plesne a hubové choroby. Pred sadením je dobre použiť niektorý s dostupných fungicídov, aby sme zabránili rozšíreniu húb.

Rozmnožovanie odrezkami

Odrezky pravidelne rosíme a udržujeme vysokú vzdušnú vlhkosť, ale aj pravidelne vetráme, aby sa nám nevytvorila pleseň.

Rozmnožovanie odrezkami

Odrezky v miniskleníčku

Kedy rastlinka zakorení

Čas na zakorenenie je veľmi rozdielny a pohybuje sa rádovo od niekoľkých týždňov (citrónovníky..), až po niekoľko mesiacov. To či odrezok zakorenil zistíme tak, že začne vyháňať nové výhonky. Neujatý odrezok zaschne, poprípade zahnije. Keď sa nám odrezok ujme, rastlinku ešte nejakú dobu rosíme a potom ju začneme otužovať a privykať na prostredie s nižšou vzdušnou vlhkosťou – tým, že častejšie množiareň vetráme. Presádzame až keď má rastlinka vyvinutý koreňový systém. Pri presádzaní dávame pozor, aby sme nepoškodili korene.

Rozmnožovanie odrezkami

Nový výhonok na rezkovanci - keď trochu dorastie začneme rastlinu otužovať

  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach

Ad