• Svet exotických rastlín

Citróny (Citrónovník) – Citrus × limon

Najčastejšie označovaný ako C. limon (L.) Burm.f. Je to vždyzelený subtropický 3-6m vysoký strom. Má nepravidelnú guľovitú, alebo pretiahnutú korunu. Má obvykle tŕnité konáre, avšak pestujú sa aj beztrnné formy. Listy sú svetlozelené oválne až eliptické. Stopka je bez krídelok a je výrazne odčlánkovaná od čepele. Okvetné lístky sú z vonkajšej strany ružovkasté, zvnútra biele. Citrónovníky sú remontantné takže kvitnú a plodia po celý rok (resp. viac krát do roka). Na stromčeku teda môžeme mať plody a zároveň aj kvety.

Ad

História pestovania citrónovníkov

Pôvod citrónovníkov nie je úplne jasný, ale predpokladá sa, že pochádzajú z južnej Indie, severnej Barmi a z Číny. Predpokladá sa, že sa pestovali v južnom Taliansku už v prvom storočí, avšak ich pestovanie sa príliš nerozšírilo. Okolo roku 700 sa ich pestovanie rozšírilo do Perzie, neskôr do Iraku a Egypta. Prvá relevantná písomná zmienka o pestovaní citrónovníku vznikla okolo roku 1000 a opisovala pestovanie na Sicílii. Pestovanie citrónovníkov sa neskôr rozšírilo arabskými dobyvateľmi v celom Stredomorí. Citrónovník bol aj prvou citrusovou rastlinou v novom svete. Semienka citrónov doviezol Krištof Kolombus na svojej druhej výprave v roku 1493 na ostrov Hispanola (Haiti a Dominikánska republika) odkiaľ sa neskôr rozšírili po celom „novom svete“
Označenie „citron“ je v angličtine použité pre cedrát (citrus medica), na to si je potrebné dávať pri čítaní článkov v angličtine.

Citrus limon

Kresba Citrus × limon v diele Histoire Naturelle des Oranges (A. Risso 1818), Zdroj.: plantgenera.org

Citrus × limon a príbuzné druhy

Cedrát (C. medica) považovaný za hlavného predka komerčne pestovaných citrusov ako sú všetky pravé citróny, c. jambhiri (rough lemon – hrboľatý citrón) a niektorých ďalších je označený ako jeden z „pravých“ citrusových odrôd (Barrett & Rhodes 1976; Gulsen & Roose 2001). Citrónik (C. limon (L.) Burm. f.) bol označený za samostatny rod v dvoch najdôležitejších taxonomických systémoch (Swingle & Reece 1967; Tanaka, 1977), ale v ďalších štúdiách bol označený za hybrid (Barrett & Rhodes 1976; Torres a kol., 1978;). V najnovších štúdiách je citrónovník opísaný ako hybrid cedrátu (C. medica) a bigarádie (C. aurantium L.) (Nicolosi a kol. 2000; Gulsen & Roose 2001).
Genetickým výskumom sa zistilo, že väčšina citrónovníkov je geneticky veľmi príbuzná a niektoré vznikli mutáciami z jednej materskej rastliny. Ďalšie príbuzné druhy ako Citrus jambhiri Lush sú blízke citrónovníkom (pravdepodobne hybrid cedrátu a mandarinky). Citrus volkameriana je rovnako ako citrónovník opísaný ako hybrid cedrátu a bigarádie. Pôvod ďalších citróniku príbuzných druhov ako Ponderosa je kríženec cedrátu a citrónovníku, ďalej citrónovník Meyer je kríženec citrónovníku a pomaranča. Genetický výskum ukázal veľkú príbuznosť medzi citrónovníkmi pestovanými v rôznych častiach sveta. Rozdiely vznikli genetickými mutáciami, do tejto skupiny patria napríklad: ‘Femminello’, Zagara Bianca’, Carruboro’, ‘Continella’, ‘Limoneira 8A’, ‘Santa Teresa’, ‘Verna’, ‘Monachello’ a mnoho ďalších odrôd.


Najznámejšie odrody citrónov a cedrátov

 • Pravé citrónovníky
 • Bearss Sicilian Berna (Verna) Eureka Femminello Genova Interdonato Limoneira 8 A Lisbon Monachello Primofiori Fino Santa Teresa Villafranca Yen Ben
 • Hybridy
 • Lemonime Perrine lemonime Volkamer (Citrus volkameriana) Limetta (Citrus limetta) Citrus lumia Ponderosa (Citrus pyriformis) Karna (Khatta) Citrus jambhiri (Rough lemon) Lemandarin Citrónik Meyer (Citrus meyeri) Citrus junos
 • Cedráty - Citrus Medica
 • - Kyslé odrody:
  Citrus medica cv. 'Liscia Diamante' , Citrus medica cv. 'Riccia' prípadne 'Rugosa' Citrus medica cv. 'Limoniforme', Citrus medica cv. 'Policarpa', Citrus medica cv. 'Etrog'
  - Polokyslé odrody:
  Citrus medica cv. 'Earle', Citrus medica cv. 'Digitata' (budhova ruka),
  - Sladké odrody:
  Citrus medica cv. 'Corsican', Citrus medica cv. 'Assads' alebo 'Guergueb'
Citrus medica

Kresba Citrus medica v diele Histoire Naturelle des Oranges (A. Risso 1818)

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach

Ad