• Svet exotických rastlín

Banánovník (rod Musa L.)

Banánovník

Rod banánovníka (latinský názov musa) má veľké množstvo druhov, niekde sa uvádza zhruba 70 druhov. U nás sa väčšinou pestuje druh cavendish a jeho zakrslá forma nana. (Kvalitné banánovníky môžete nájsť napríklad v e-shope citrus-shop.cz) Tento banánovník má v mladosti tmavočervené škvrny na listoch. Banánovník pochádza z juhovýchodnej Ázie odkiaľ sa rozšíril do celej tropickej ale aj subtropickej oblasti. Je to trvácna bylina, nepravý kmeň tvoria pošvy listov. Druh cavendish dorastá do výšky max 1,5 metra. Väčšina druhov sú tropické rastliny, ale existujú aj chladuvzdornejšie druhy, niekedy označované aj ako „mrazuvzdorné“. Ich mrazuvzdornosť je však veľmi obmedzená a mrazu dokážu odolávať krátko a určite nie počas celej naše stredoeurópskej zimy.

Banánovník s plodmi

Niečo pre inšpiráciu - Takto vyzerajú banány priamo na banánovníku

Pestovanie banánovníka

Jedná sa o tropickú rastlinu, preto treba tomuto aspoň čiastočne prispôsobiť pestovanie. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že pestovanie banánovníka je nenáročné a mnoho pestovateľov sa dokonca môže pochváliť svojou vlastnou úrodou. Rastlina vyžaduje výživný priepustný substrát a dostatočne veľkú nádobu na pestovanie (Kvalitné kvetináče za výhodné ceny môžete nájsť napríklad tu). Rastlinu v prvých 2 rokoch pestovania treba každý rok 2 krát presadiť do väčšej nádoby a tretí rok na jar presadiť do nádoby s priemerom 40-60 cm, aby mal koreňový systém dostatok priestoru. Banánovníku najlepšie vyhovujú teploty 25-30°C. Pri priamom slnečnom úpaly rastlina sklopí listy ku sebe, aby sa chránila pred prehriatím. Dlhodobejšie by nemal byť v teplote pod 10°C. a krátkodobo pod 5°C. Rastlinu môžeme celoročne pestovať v teple, prípadne v zimnom období znížime teplotu na cca. 15°C a pri tejto teplote rastlinu prezimujeme (obmedzíme zálievku na minimum). Počas sezóny pravidelne prihnojujeme, lebo rastlina intenzívne rastie a počas vegetačnej sezóny mesačne narastie 3-5 nových listov. Rastlinu môžeme otáčať postupne, aby nerástla jedným smerom (k oknu). Ak rastlina ide kvitnúť (spoznáme podľa toho, že zhrubne pseudokmeň) už rastlinu otáčať nesmieme. Rastlina by mala kvitnúť po tom ako mala 50-60 listov – listy postupne ako dorastajú nové zospodu zaschýnajú. Kvet nie je nutné opeľovať. Plody sa vyvíjajú bez opelenia preto sú bezsemenné (aspoň komerčne pestované odrody).
Zo škodcov nám problémy môžu spôsobovať svilušky, prípadne iné roztoče. Pri napadnutí použijeme postrek proti roztočom a postrek podľa návodu opakujeme.
Banánovník sa rozmnožuje novými výhonkami. Po tom, ako rastlina zakvitne v našich podmienkach zahynie, ale z koreňov vyrastú nové rastlinky. Tie treba odsadiť a môžeme pokračovať v pestovaní. Novú rastlinku od hlavnej odsadíme tak, že rastlinku odhrabeme až k miestu, kde je zrastená s materskou rastlinou a v tom mieste odrežeme. Rany zasypeme rozdrveným dreveným uhlím, poprípade môžeme nechať 1 deň zaschnúť ranu, aby nezačalo hniť. Pri odhrabávaní dávame pozor, aby sme poškodili čo najmenej korene.

Mladý banánovník

Mladý banánovník

Banánovník s výhonom

Banánovník s výhonom - keď má 3-5 listov môžeme odsadiť


Banánovník s výhonom

Postupujeme tak, že opatrne odhrabeme zeminu až po miesto, kde je koreň výhonu spojený rodičovskou rastlinou a opatrne odrežeme

Odsádzanie Banánovníka

Rany po odrezaní zasypeme dreveným uhlím a mladú rastlinky zasadíme do novej nádoby, starej rastline doplníme substrát

Nakoniec ešte niekoľko obrázkov plodiacich banánovníkov z Dominikánskej Republiky. Na to, aby ste videli kvitnúť banánovník však nemusíte cestovať až takto ďaleko, aj v naších podmienkach môže zakvitnúť. Tak veľa štastia pri pestovaní.

Banánovník - Dominikánska Republika

Banánovník - Dominikánska Republika

Banánovník - Dominikánska Republika


Banánovník - Dominikánska Republika

Na úplný záver jeden zanietený pestovateľ exotických rastlín v ich domove ;-)

Banánovník - Dominikánska RepublikaAd
  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach