• Svet exotických rastlín

Avokádo - Persea americana (Hruškovec americký)

Avokádo

Je to vždyzelený mohutný subtropický – tropický strom, dorastajúci do výšky 6 - 20 m pochádzajúci z tropických oblastí strednej a južnej Ameriky odkiaľ sa však rozšíril do ostatných subtropických a tropických krajín. Má tmavozelené oválne kožovité listy. Kvitne veľkým množstvom nenápadných žltých, žlto-zelených kvietkov v strapcoch. Plodom je bobuľa hruškovitého tvaru zelenej, prípadne tmavej farby s dužinou maslovej konzistencie. Semenáč kvitne starší ako 6-7 rokov, preto sa rastliny štepia. Odrezkami je možné rozmnožovať len niektoré odrody, niekedy sa použ&i acute;va rozmnožovanie tzv. vzdušným potápaním. Avokádo je len veľmi slabo samoopelivé. Zo stromčeka vypestovaného zo semena sa plodov pravdepodobne nedočkáme. S opelením avokáda je to však veľmi komplikované kvôli tzv. dichogamii (samčie a samičie pohlavných orgány v kvete dozrievajú v rôznom čase - tým sa zabráni samoopeleniu), preto pre pravidelnú a zaručenú úrodu je nutné mať viac odrôd avokáda. Existujú dve druhové skupiny avokáda ("A" a "B"), ktoré sa líšia dobou dozrievania peľu resp. dobou, kedy je piestik schopný opelenia. Takže ak by sme chceli pestovať avokádo pre plody, trebalo by mať minimálne jednu odrodu z jednej aj druhej skupiny ("A" a "B"). Existuje veľké množstvo pestovaných odrôd, tu je as poň prehľad niektorých najčastejšie pestovaných:

 • Hass - najpestovanejšia odroda ("A")
 • Gwen ("A")
 • Lula ("A")
 • Pinkerton ("A")
 • Reed ("A")
 • Bacon ("B")
 • Brogden ("B")
 • Ettinger ("B")
 • Fuerte ("B")
 • Monroe ("B")
 • Sharwil ("B")
 • Zutano ("B")


Avokado

Kresba Avokáda z diela Descourtilz, M.E., Flore médicale des Antilles, (1829)

Vypestujte si vlastné avokádo zo semienka

Vypestovať si stromček avokáda zo zakúpeného plodu je veľmi jednoduché. Klíčivosť semien je pomerne vysoká. Semeno vyberieme z plodu tak, že plod narežeme priečne až po semeno nožom, plod rozdelíme miernym pootočením na polovicu a vyberieme semeno. To po opláchnutí môžeme hneď zasiať. Do substrátu ho vložíme „nastojato“ plochou stranou dole tak, aby špicatý vrch trčal mierne nad substrátom. Potom substrát udržiavame v teple stále vlhký a zhruba po mesiaci by nám mal stromček vyklíčiť. (Kvalitné kvetináče za výhodné ceny môžete nájsť napríklad tu) Na pestovanie použijeme výživný, priepustný substrát. Rastlina neznáša trvalé zamokrenie, ak je substrát premokrený rastlina reaguje zhnednutím listov a ich opadom. Preto je treba dávať pozor aby sme substrát udržiavali len vlhký a nie premokrený, nádoba nesmie stáť vo vode. Na dno nádoby použijeme vždy drenážnu vrstvu. Ďalej treba dodať, že avokádo má rado rozptýlené svetlo – nie priamy slnečný úpal. V zime môžeme znížiť teplotu tak na 10-15°C. a v tomto prípade obmedzíme zálievku na minimum. Avokádo znesie krátkodobo pokles teploty aj pod bod mrazu a môžeme ho aj zimovať v chlade. Niektoré odrody znesú pokles teplody aj pod -6°C, väčšina však len tesne pod 0°C. Stromček je veľmi dekoratívny a pomerne rýchlo rastie takže nám svojím vzhľadom bude robiť určite radosť. Občas je vhodné rastlinku rosiť hlavne v suchom vzduchu (Kvalitné postrekovače za výhodné ceny môžete nájsť napríklad tu)
Na internete môžete nájsť postup na vypestovanie rastliny zo semena a to je spôsobom, že do spodnej plochej časti semena asi v 1/3 napicháme proti sebe 2 a 2 špáradlá a postavíme na špáradlách do misky s vodou, tak aby špicatá časť trčala z vody. Po tom ako sa objaví klíčok tak semeno dáme do substrátu a pestujeme. Je to však trochu zložitejšie ako dať semeno priamo do substrátu a úspešnosť je veľmi podobná. Na záver ešte dodať, že avokádo veľmi dobre znáša rez, takže ho môžeme rezom jednoducho tvarovať a vytvoriť peknú korunu. (Záhradné nožnice) Listy a semeno môžu byť jedovaté, hlavne pre zvieratá.


Avokado

Mladá rastlinka Avokáda (Hruškovca)

Avokado

Mladá rastlinka Avokáda (Hruškovca)

Avokado

Mladá rastlinka Avokáda (Hruškovca)

Avokado

Mladá rastlinka Avokáda (Hruškovca)

Ad
 • Svet exotických rastlín

 • Citrusár.sk

 • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach