• Svet exotických rastlín

Agáva (Agáve sirup)

Agáve

Agáve patria do rozsiahleho rodu sukulentných rastlín zaradených do čeľade špargľovitých (Asparagaceae), v minulosti radené do samostatnej čeľade agávovité. Väčšina druhov pochádza z Mexika, ale nájdeme ich aj v USA, ostatných krajinách strednej a južnej Ameriky. Rastlina agáve má veľkú ružicu tučných s ostnatým okrajom. Rastlina má malý robustný kmeň, ktorý je pod listami ťažko rozpoznateľný a listy vyzerajú akoby vyrastali priamo z koreňov. Rastlina rastie pomaly, kvitne len jedenkrát za život a potom uhynie. Zo stredu ružice vyrastie vysoký kvetný stvol a po dozretí plodov so semenami rastlina uhynie. Pre tým však vyrastú z materskej rastliny mladé odnože. Existuje viac ako 250 druhov Agáve, ktoré majú rôzne využitie. Viaceré druhy sa využívajú na výrobu vlákien. Niektoré druhy sa využíva na prípravu prírodného sladidla, takzvaného agáve sirupu. Sirup agáve sa vyrába hlavne z dvoch druhov agáve a to:

  • Agave tequilana - tzv. modré agáve
  • Agave salmiana

Tieto druhy sa rovnako používajú na prípravu alkoholu Tequily. Agávový sirup je sladší v porovnaní s medom a má tendenciu byť viac hustý. Väčšina sirupu z agáve pochádza z Mexika a Južnej Ameriky. Tekutina s agáve sa získava dvoma rozličnými technikami podľa druhu. Druh agáve tequila sa zbaví väčšej časti listov odsekaním, zostane len "guľový kmeň" nazývaný piňas. Tento kmeň sa podobá na obrovskú šišku, prípadne ananas a váži aj niekoľko desiatok kilogramov. Z tohto "jadra" agáve sa získava šťava, ktorá sa zohrieva. Pri tomto zohrievaní sa zložité cukry štiepia a vznikajú jednoduché cukry, hlavne fruktózu. Táto šťava sa potom prefiltruje a zahustí. Prípadne po fermentácii a následnej destilácii sa z nich vyrába alkoholický nápoj "mezcal" a "tequila".
Inou technikou sa spracováva druh Agave salmiana (prípadne aj atrovirens). Rastlina sa sleduje a keď začne vyháňať zo stredu kvetný stvol tento sa vyreže, tak aby vznikla priehlbina do ktorej vyteká tekutina zvaná Aguamiel. Táto tekutina sa denne odoberá. Šťava sa potom zahrieva, aby sa zložité cukry mohli štiepiť na jednoduché, hlavne fruktózu a glukózu. Z tejto tekutiny po fermentácii vzniká hustý, biely, silne alkoholický nápoj "pulque".
Hlavnými zložkami agávového sirupu je fruktóza a glukóza (v rôznom pomere podľa druhu spracovania). Udáva sa, že sirup z agáve je 1,4-1,6 krát sladší ako biely rafinovaný cukor. Na to treba myslieť pri nahrádzaní cukru v receptoch a zmenšiť adekvátne množstvo použitého sirupu. Na rozdiel od klasického cukru obsahuje aj niektoré minerály a mý výrazne nižší glykemický index, takže je vhodnejšou alternatívou. Na druhej strane treba brať na zreteľ, že je zložený hlavne z fruktózy a glukózy, preto to s jeho spotrebou určite nie je vhodné preháňať.

Agáve

Agáve pestované komerčne na poli


Pestovanie Agáve

Okrem svojej domoviny na Americkom kontinente sa agáve rozšírilo do všetkých kútov sveta. V dnešnej dobe sa s touto zaujímavou rastlinou môžeme stretnúť po celom Stredomorí, hlavne s druhom agave americana. Ako bolo spomenuté existuje množstvo druhov líšiacich sa svojou veľkosťou, tvarom a farbou listov a tak ďalej. Niektoré druhy, hlavne menšieho vzrastu sú vhodné na pestovanie v nádobe. Ich využitie je však v tomto prípade len ozdobné.
Rozmnožujú sa zväčša odnožami ktoré vďačne vytvárajú, ale rovnako dobre je ich možné rozmnožiť aj zo semien. Pre pestovanie použijeme ľahší výživný substrát. Nádobu prispôsobíme veľkosti pestovanej rastliny. Počas leta pravidelne zalievame a pridávame výživu. V zimy polievanie výrazne obmedzíme a hnojenie úplne vynecháme. Snažíme sa zimovať pri nižšej teplote, najlepšie pod 10°C. Počas leta je najvhodnejšie umiestnenie rastliny agáve na balkóne, či terase. Rastlinke vyhovuje slnečné, vzdušné stanovište.
Exitujú aj extrémne odolné druhy mrazuvzdorných agáve, ktoré dokážu prežiť aj naše zimy. Je však pri ich pestovaní nutné myslieť na to, že sa jedná o púštne rastliny a preto treba počas zimy rastliny chrániť pred vlhkosťou. Najvhodnejšie je chránené miesto pod balkónom, prípadne je nutné vybudovať prístrešok.

Agáve

Šiška Agáve vzniknutá osekaním listov pripravená na ďalšie spracovanie

Agáve

Agáve americana ako sa s ním môžeme stretnúť takmer všade v Stredomorí



Ad
  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach