• Svet exotických rastlín

Pestovanie zeleniny v byte a na balkóne

zelenina

V tomto článku by som zhrnul niekoľko zásad pestovania zeleniny v byte resp. na balkóne. Okrem paradajok, ktorým som venoval samostatný článok je možné pestovať aj veľa ďalších druhov zeleniny. Keď sa rozhodneme pestovať zeleninu v nádobe dávame prednosť menším odrodám a odrodám ktoré sú špeciálne určené na pestovanie v nádobe. Najvhodnejšia na pestovanie v nádobe je vňaťová zelenina ako rôzne druhy petržlenu, pažítka, zeler, alebo cibuľka. Táto vňaťová zelenina nie je náročná ani na veľkosť nádoby a preto si ju môžeme pestovať aj v kvetináči za oknom a môže byť pre nás spestrením nášho jedálnička. Na pestovanie použijeme výživný substrát, ktorý si môžeme sami namiešať, resp. zakúpený substrát. Vyberáme substráty špeciálne na pestovanie zeleniny, tie totiž obsahujú potrebne živiny a stopové prvky. Semienka sejeme nie hlboko pod povrch. Zelenine doprajeme svetlé miesto aby vňať bola pekná zelená. Prihnojujeme s použitím hnojív na listovú zeleninu, resp. použijeme hocijaké dusíkaté hnojivo. Vňatku striháme priebežne podľa potreby.
Okrem vňaťovej zeleniny sa môžeme pokúsiť o pestovanie ďalších druhov. Ako som spomínal v úvode snažíme sa vyberať skôr zo zakrslejších odrôd a odrôd zeleniny určenej na pestovanie v nádobách na balkónoch a v bytoch. Môžeme si takto vypestovať reďkovku, papriku, ale aj mnoho iných druhov zeleniny, hlavne rôzne šaláty. Ja mám skúsenosti s pestovaním reďkovky, podarilo sa mi dopestovať veľmi rýchlo chutné reďkovky.
Do zeleninových šalátov by som ešte hlavne v zime odporučil pestovanie žeruchy. Je veľmi nenáročná na priestor a v zimnom období sú mladé rastlinky žeruchy dekoratívne. Pri pestovaní postupujeme tak že na dno misky dáme vatu, túto navlhčíme a zasejeme na povrch semienka žeruchy. Po tom ako dorastú do výšky 2-4 cm ich zostriháme nožnicami a môžeme použiť. Žerucha je známa veľkým obsahom železa. Pri tomto pestovaní si musíme dávať pozor, aby nám vata v miske nevyschla a bola stále navlhčená. Do takéhoto pestovania sa môžu zapojiť aj tí najmenší pestovatelia ;-) Toľko zopár viet o pestovaní zeleniny v bytových podmienkach.

Zosumarizoval by som ešte zopár všeobecných základných pestovateľských zásad. Použiť výživný substrát, počas vegetácie pravidelne prihnojovať (spoločne so zálievkou). Nádoby so zeleninou umiestnime na svetlé miesto a určite sa dočkáme chutnej zeleniny z vlastného balkóna.



Ad
  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach