• Svet exotických rastlín

Obličkovec západný –(Anacardium occidentale L.)

Kešu

Kešu oriešky (kôstkovica) vyrastajú na konci zdužnatenej kvetnej stopky takzvaného kešu jablka (ktoré v skutočnosti nie je plodom). Obličkovec patrí do čeľade anacardiaceae (teda obličkovcovité). Do tejto čeľade patrí okrem iných rastlín napríklad aj mango, prípadne pistácia. Umným prekladom z češtiny sa na internete môžeme stretnúť aj s pomenovaním ľadvinovník západný. Strom pochádza z tropických oblastí južnej Ameriky. Jeho pestovanie sa rozšírilo do tropickej Afriky, Indie ale aj ostatných tropických oblastí. Niektoré druhy je možné pestovať aj v subtropickom pásme. Vo všeobecnosti sa strom prispôsobí rôznym pôdam a aj oblastiam. Najlepšie sa mu darí v tropickom vlhkom prostredí, ale pestovať sa môže v trópoch až do nadmorskej výšky 1500m a pestovať sa môže aj v suchšom prostredí.

Obličkovec je vždyzelený strom, prípadne ker dorastajúci do výšky 5-18m. Má krátky kmeň, širokorozkonárenú korunu a šedú kôru. Vetvy ktoré rastú nízko a dotknú sa zeme obvykle zakorenia a vytvárajú tak húštiny. Listy sú kožovité, striedavé, oválne tmavozelenej farby veľké zhruba10x5cm, niekedy viac. Mladé listy sú jedlé. Listy obsahujú olej kardol, ktorý má fungicídne účinky. Kvitne vonnými kvietkami asi 8mm veľkými vyrastajúce v latách, niektoré sú obojpohlavné, alebo samčie. Po opelení na jednej late vyrastie 2-5 plodov. Najskôr sa vytvorí obličkovitý oriešok a potom sa začne z kvetného lôžka a stopky vytvárať pseudoplod – kešu jablko. Kešu jablko po úplnom dozretí sa vyznačuje chutnou sladko-kyslou chuťou a vysokým obsahom vitamínu C. Kešu orechy sa pražia, pri teplote 100-180 °C, potom sa rozbíjajú. V škrupine a pod škrupinou kešu sa nachádzajú fenolové živice a salicylová kyselina, ktorá je silne dráždivá a môže spôsobiť poleptanie.
Rod Anacardiacear ma viacero druhov a okrem už spomenutého sa ešte môžeme stretnúť s:

  • Anacardium excelsum Skeels. - Dorastá do výšky 15-30 m a podobne sa „orech“ tvorí na konci pseudoplodu ako pri kešu.
  • Anacardium giganteum Hancock - Rastúci v povodí amazonky. Podobné vlastnosti aj využitie ako kešu.
  • Anacardium humile St. Hill. - pochádza zo suchých oblastí južnej Ameriky. Pseudoplod žltý, sladký.
  • Anacardium microcarpum Ducke
  • Anacardium negrense Pires et Froes - bez pseudoplodu, semeno je jedlé nepravidelného tvaru
  • Anacardium pumilum St. Hill.

Kešu

Kresba kešu z diela Kohler, F.E., Medizinal Pflanzen, vol. 3 (1890); Zdroj:plantgenera.org


Pestovanie a využitie Kešu orechov

Pre pestovanie v našich podmienkach obličkovec nie je vhodný a je možné ho pestovať jedine vo vyhrievanom skleníku. V zime by teplota nemala klesnúť pod 10°C, počas leta znesie aj 45°C. Pre pestovanie sa použije ľahký priepustný substrát, aby nedochádzalo k nahnívaniu koreňov. Keď máme priepustný substrát doprajeme obličkovcu bohatú závlahu, každé 2 týždne obohatenú o výživu. Pestujeme na svetlom slnečnom stanovišti.
Rozmnožuje sa všetkými spôsobmi, t.j. zakorenením odrezkov, potápaním, ale aj semenami.

Ako bolo spomenuté využíva sa ako aj kešu jablko tak aj kešu „orech“. Kešu jablká sú šťavnaté a po úplnom dozretí veľmi chutné. Jedia sa surové, skladovateľné sú len krátku dobu. Okrem toho slúžia na prípravu štiav, z ktorých sa vyrába víno, prípadne liehoviny. Kešu orechy sa jedia solené ako pochutina, prípadne v cukrovinkárstve. Z škrupín sa lisuje olej, ktorý sa používa na výrobu lakov, plastických hmôt a pod. Tvrdé drevo obličkovca sa nazýva biely mahagon.

Kešu

Kešu jablko na konci ktorého môžeme vidieť kešu "oriešok"


  • Svet exotických rastlín

  • Citrusár.sk

  • Všetko o citrusoch

Exotické ovocie

Tropické ovocie

Všetky informácie o pestovaní rôzneho exotického ovocia

Prečítajte si ako si vypestovať a starať sa o subtropické a tropické ovocné rastlinky. Základné popisy, botanické zaradenie a mnoho ďalších užitočných informácií.

Čítajte viac

Ostatné rastlinky

Exotická zeleninna

Ostatné exotické úžitkové rastliny a informácie o ich pestovaní

Okrem informácií o exotickom ovocí sa na stránkach citrusár.sk dočítate mnoho zaujímavých informácií o ostatných teplomilných rastlinách, ako sú zelenina, koreniny, bylinky a ďalšie.

Čítajte viac

Pridajte sa k nám:

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach